Jinekomasti

JİNEKOMASTİ OPERASYONU (ERKEK MEME ESTETİĞİ)

Erkeklerde meme bölgesinin kadın memesine benzer şekilde, istemsiz olarak büyümesine ‘jinekomasti’ denilmektedir. Erkeklerde görülen normalin üstünde meme büyümesi en çok ergenlik döneminde görülmeye başlamasıyla birlikte bebeklik ve yaşlılık dönemlerinde de ortaya çıkabilmektedir. Pek çok erkeğin büyüme çağında karşılaştığı bu durum, kalıcı olmaya başladığı takdirde kişilerde hem fiziksel, hem de psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Erkeklerde bu durumun görülme sebebi genellikle; östrojen-androjen oranında bozulma, stress, obezite, travma, ilaç kullanımı, çevresel ve genetik faktörler gibi sebepler sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Çoğu zaman jinekomastiye sebep olabilecek özel bir neden saptanmaz. Erkeklerde büyük memenin küçültülmesi yani erkeklerde meme küçültme operasyonu, günümüzde erkekler arasında en sık yapılan estetik operasyondan bir tanesidir. Erkeklerde meme büyümesi sadece bir memede veya her iki memede birden görülebilir. Bazen bir taraf diğerinden daha belirgin olabilmektedir. Bu operasyon sayesinde pozitif ve kalıcı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Rahatsız edici meme görünümü ortadan kalkar ve böylece daha estetik bir göğüs hatları ortaya çıkar. Meme büyümesi nedeniyle özgüven kaybı yaşamış olan erkekler bu operasyon sonrasında kendilerini çok daha iyi ve özgüvenli hissetmektedir. 

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Memelerde görülen;

– Şişlik
– Acı veya ağrı
– Hassasiyet
– Bir memenin diğerinden daha büyük olması.
– Her iki memeninde boyutlarının normalden büyük olması.

Jinekomasti belirtilerinden en belirgin olanları bunlardır.

Jinekomasti (Erkeklerde Meme Küçültme) Operasyonu Nasıl Yapılır?

Jinekomasti operasyonu, ya cerrahi olarak ya da liposuction olarak yapılabilmektedir. Genelde az ve orta seviyeli sarkmalar da liposuction işlemi tercih edilmektedir. Ancak meme başının altındaki doku belirli bir ölçünün üzerinde ise ve ileri derecede sarkıklık varsa cerrahi yöntem tercih edilmektedir. Memenin altındaki bölgeden 1-1,5 cm kesi yapılır. Açılan kesi içerisinden fazla olan yağ dokuları çıkarılır. Bazı jinekomasti vakalarında hem deri fazlalığı çok belirgin olur hem de bu kişilerin meme boyutları neredeyse kadın memesine yakın büyüklükte olabilmektedir. Bu gibi durumlarda açık teknikle bu operasyonun yapılması gerekebilir. Bu operasyonla fazla büyümüş meme dokusunun alınarak, göğüse daha normal ve estetik bir görünüm kazandırılması amaçlanır. Jinekomasti tedavisinde bu operasyon en etkili ve kesin olan yöntemdir. Operasyon süresi, memenin durumuna ve uygulanacak olan tekniğe göre değişiklik gösterebilecek olup, yaklaşık 2 saat kadar sürebilmektedir. Genel anestezi altında yapılmaktadır. 

Jinekomasti Operasyonu (Erkeklerde Meme Küçültme) Sonrası İyileşme Süreci

Kişi operasyondan sonra aynı gün içinde taburcu olabilir. Operasyon sonrası göğüs korsesi giyilmeye başlanır. Korsenin kullanımı oldukça kolaydır. Korsenin, yaklaşık 4-6 hafta kadar giyilmesi önerilir. Operasyon bölgesinde ilk günlerde ağrı, şişlik, ödem ve morluklar oluşabilmektedir. Bunlar genellikle 3,4 gün sonra giderek azalmaya başlar. Operasyondan sonra hastanın 2 hafta kadar bir süre yüksek yastıkla yatması tavsiye edilir. Operasyon sonrası 6 hafta kadar ağır spor aktivitelerine ara verilmelidir. Kol ve omuzları çok fazla hareket ettirmemek kişinin iyileşme süreci açısından oldukça önemlidir. 

Jinekomasti (Erkeklerde Meme Küçültme) Operasyonu İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Alt yaş sınırı olarak 18 yaşını doldurmuş ve herhangi bir sağlık sıkıntısı yaşamayan herkes bu operasyonu yaptırabilir. 

Yalancı Jinekomasti Diye Birşey Var Mı?  Eğer Varsa Nasıl Anlaşılır?

Yalancı jinekomasti, oldukça yaygın ve sürekli karşılaşılan bir sorundur. Fazla kilo ve obezite durumuna bağlı olarak ortaya çıkan ve meme bezinde büyüme olmaksızın yağlanma sebebiyle memenin büyük görünmesi durumuna denir. 

Jinekomasti (Erkeklerde Meme Küçültme) Operasyonu Sonrası İz Kalır Mı?

Operasyon esnasında kullanılan yönteme bağlı olarak az da olsa iz kalma durumu yaşanabilmektedir. Kişinin cilt yapısına ve uygulanacak olan tekniğe göre bu durum değişiklik gösterebilmektedir.

meme estetiği mersin