KARIN GERME (ABDOMİNASTİ) OPERASYONU

Çeşitli nedenlerden dolayı, karın bölgesinde oluşan yağ fazlalığı, deri sarkıklığı ve benzeri sorunları olan kişiler için karın germe operasyonları sıklıkla tercih edilmektedir. Kadınlarda doğum sonrası ve emzirme döneminde vücutta oluşan değişikliklerin düzeltilebilmesi için tercih edilen bu cerrahi operasyon, erkek hastalara da sıklıkla uygulanabilmektedir. Bu operasyon sayesinde sarkmış olan deri görünümü ortadan kaldırılarak karın bölgesindeki fazla yağlar alınır ve karın bölgesi düzleştirilir, özellikle göbek deliğinin altında kalan kısımda yer alan çatlakların ortadan kaldırılması sağlanır. Tıp adıyla ‘Abdominasti’ denilen estetik cerrahi karın germe operasyonu;  aşırı kilo alıp verme sonucunda karın derisinde deformasyon oluşmuş, diyet ve egzersize cevap vermeyen, karın bölgesinde fazla yağ dokuları olan, deri sarkıklığı oluşmuş kişilere yapılması tercih edilmektedir. Fazla kiloya sahip kişilerin bu operasyonu yaptırabilmesi için ideal kilosuna ulaşması gerekmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilere rahatlıkla bu operasyon yapılabilmektedir. Karın germe operasyonu planlanırken istenilen sonucun elde edilebilmesi için; karın derisinin elastikiyeti, derideki sarkıklığın miktarı, deride çatlak oluşumunun olup olmadığı ve karın kaslarındaki ayrılmanın derecesi gibi bazı kriterler dikkate alınarak, karında yapılacak olan germe miktarına karar verilmektedir. 

Karın Germe (Abdominasti) Operasyonu Nasıl Yapılır?

Karın germe operasyonunun nasıl yapılacağı ve hangi tekniğin uygulanacağı, operasyonu yapacak olan cerrah tarafından yapılacak olan muayene ve radyolojik görüntüleme tetkikleri sonucunda belirlenmektedir. Kadın hastalar da bu operasyon sezaryen izi olarak bilinen bölgeden yanlara doğru çizilen bir çizgiyle göbek deliğine kadar ki bölgede görülen fazla yağ dokusu, sarkmış ve çatlamış olan deri çıkartılır. Ardından göbek deliğinin yukarısında kalan deri, aşağı doğru olacak şekilde gerdirilir. Deride oluşan gevşeklik ve sarkıklığın yanı sıra, aşırı yağlanma problemi mevcut ise fazla yağların alınabilmesi için liposuction yöntemine başvurulabilir. Karın duvarı zarının üzerine konumlandırılan dikişler ile gevşemiş durumdaki karın kasları sıkıştırılır; böylece karın eski sertliğine kavuşmuş olur. Operasyonun ardından, özellikle de gebelikten ya da aşırı kilo alıp vermekten dolayı ortaya çıkan karın derisinin sarkması, çatlak görünümü ve deride oluşan gevşeklik gibi sorunlar ortadan kalkar. Bu operasyon süresi; yapılacak olan bölgedeki derinin deformasyon durumuna, kişinin cilt dokusuna ve uygulanacak olan tekniğe göre değişiklik gösterebilecek olup yaklaşık 2-4 saat kadar sürebilmektedir. Genel anestezi altında yapılmaktadır. 

Karın Germe (Abdominasti) Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

– Kişi operasyonun ertesi günü taburcu edilir.
– Operasyondan sonra hastaların yaklaşık 3 hafta boyunca korse takmaları gerekmektedir.
– Operasyondan sonra karın bölgesindeki gerginlikten dolayı ağır kaldırmak, ani hareketler yapmak karın içi basıncını arttırabilir. Oluşan basınç dikişleri zorlayabilir. Dolayısıyla operasyondan sonra ani hareketler yapmaktan kaçınılmalıdır.
– Bandajlar çıktıktan sonra kişi banyo yapabilir.
– Operasyon sonrası dikiş bölgesinde hafif ağrı ve şişlik görülmesi normaldir. Reçete edilen ağrı kesiciler, kişinin iyileşme sürecini daha rahat geçirmesini sağlar.
– Operasyondan sonra yaklaşık 2 hafta sonra kişi iş hayatına geri dönebilir.
– Operasyonun sonuçlarının kalıcı olabilmesi için düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme rutini oluşturmak önemlidir.