KEPÇE KULAK ESTETİĞİ

  Kulak kıkırdaklarının zayıf olmasından dolayı, kulak kıvrımlarının yeterli derecede oluşmaması nedeni ile kulak kepçesinin normalden daha öne ve daha yana doğru kıvrık olması durumuna “kepçe kulak” adı verilmektedir. Kepçe kulak problemi, dünyada ve ülkemizde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Aslında vücudun işleyişine negatif bir etkisi olmadığı için dolayısıyla tam olarak bir hastalık olarak nitelendirilmez. Kepçe kulak problemi, bireyleri estetik açıdan oldukça rahatsız etmesi nedeniyle kişiler estetik cerrahi operasyonlara başvurmaktadır. Estetik açıdan problem yaratması nedeniyle kişilerde özgüven eksikliği ve benlik saygısının azalması gibi psikolojik sorunlara yol açan kepçe kulak probleminin, bireyin sosyal açıdan daha iyi bir yaşam sürebilmesi için estetik cerrahi operasyonlarla düzeltilmesinde fayda vardır. Son yıllarda tıbbın gelişmesi ve estetik operasyonların gittikçe kolaylaşması ile kepçe kulak problemi, modern ve basit teknikler kullanılarak artık günümüzde kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Kepçe kulak estetiğinde Mersin son dönemlerde oldukça başarılı operasyonlara imza atmaktadır.

  KEPÇE KULAK ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

  Kulağın ya da kulakların kafadan daha uzak olması durumunda, kulakların başa göre daha orantısız olarak büyük olması halinde ya da kişinin yaptırdığı bir önceki  kulak ameliyatından memnun olmaması halinde kepçe kulak estetiği operasyonları tercih edilebilmektedir. Kepçe kulak estetiği; hastanın yaşı ve isteğine göre ,bölgesel (lokal anestezi) ya da genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Hekimin tercihi ve hastanın ihtiyacına göre farklı teknikler de kullanılabilmektedir. Kepçe kulak estetiği Mersin’de son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir operasyonlardan biridir. 

  KEPÇE KULAK ESTETİĞİNDE CİHANDİDE TEKNİĞİ

  Cihandide tekniği; kepçe kulak estetiği operasyonlarında kullanılan, son teknoloji yöntemlerinden bir tanesidir. Özellikle son yıllarda popülerliği artan kepçe kulak operasyonlarında kullanılan cihandide tekniği; ağrısız olması,iyileşme süresinin kısa sürmesi, kalıcı ve kesin çözüm sunması ile günümüzde çoğu insanın tercihi haline gelmiştir. Kepçe kulak ameliyatı, Mersin’de de oldukça fazla tercih edilen operasyonlardan biri haline gelmiştir. Klasik teknikler kullanılarak yapılan kepçe kulak operasyonları, araştırmalara göre yaklaşık %25 ve %30 lara kadar varan kepçe kulak sorununun tekrar oluşabileceği riskinin olduğu görülmektedir. Klasik teknik kullanılarak yapılan kepçe kulak operasyonlarında, kıkırdağın içinden geçirilen dikişlerin zaman içerisinde çok ince ve narin yapıda olan kulak kıkırdağını keserek, dikişin açıldığı ve kulağın zamanla tekrar eski haline gelebilme olasılığı olduğu görülmektedir. Bu problemi çözmek adına geliştirilen Cihandide tekniği ile yapılan kepçe kulak operasyonları daha güvenli, kesin ve kalıcı çözüm sunmaktadır. Cihandide tekniğini klasik tekniklerden ayıran en önemli unsur; kulağı arkaya doğru yatırırken dikişlerin kulağın kendisinden geçmemesi ve bu sayede ipin kulaktan kurtulma ve tekrar açılıp kulağın eski haline dönme riskini en aza indirip doğal görünüme sahip bir kulak elde edilebilmektedir. Ayrıca Cihandide tekniği kullanılarak yapılan kepçe kulak operasyonlarında, dikişlerin kıkırdağın üzerinden kıkırdağı herhangi bir zarara uğratmadan yapılması, ameliyat sonrası hastaların çoğunda karşılaşılan ağrı ve gerginlik problemlerini ortadan kaldırmaktadır. 

  KEPÇE KULAK ESTETİĞİ SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

  Klasik teknikler kullanılarak yapılan kepçe kulak estetiğinde, kıkırdak dokusundan geçen iki veya üç dikişle kulak geriye doğru yatırılır. Dolayısıyla kulağın arkaya doğru yatmasını sağlayan bütün kuvvet, yapılan bu iki dikişte toplanır. Bu da hastaların ameliyat sonrası kulaklarında gerginlik ve ağrı yaşamasına neden olabilmektedir. “Cihandide Tekniği” kullanılarak yapılan operasyonda, kıkırdağın içerisinden dikiş geçirilmediği için bireyler gerginlik ve ağrı hissini yaşamaz. Operasyondan sonra hastalar aynı gün içerisinde taburcu olabilmektedir. Üstelik hastaların normal yaşamlarına dönmeleri yalnızca 2 gün kadar sürmektedir. Operasyon sonrası özel bandajlar sayesinde kulak korunmakta ve bu bandajlar 2 gün sonra çıkarılıp, hasta rahatlıkla eski yaşamına geri dönebilmektedir. Bandajlar çıktıktan sonra hastanın duş alınabilmesine ve birçok aktiviteyi yapabilmesine olanak sağlayan Cihandide tekniği; hem dünyada, hem de ülkemizde büyük başarılara imza atmaya devam etmektedir.