meme büyütme

MEME BÜYÜTME OPERASYONU

Kadın fiziğinin en önemli detaylarından birisi olan ve kadınlığı(dişiliği) simgeleyen bir anlam taşıması sebebiyle memeler estetiğin önemli bir parçası olarak görülmektedir. Bazı kadınlar birçok nedenlerden dolayı meme büyütme operasyonlarına ihtiyaç duyabilmektedir. Meme büyütme operasyonu; memelerde tek ya da çift taraflı gelişme geriliği, meme kanseri tedavisi, gebelik ve doğumdan sonra kilo alıp verme sonucu memelerde meydana gelen; küçülme ve sarkma, yapısal olarak küçük ve asimetri sorunu vb. gibi birçok sebepten dolayı kadınların sıklıkla başvurduğu bir estetik uygulamasıdır. Meme büyütme operasyonu için günümüzde en sık kullanılan ve tercih edilen  yöntem ise silikon protezdir. Meme büyütme operasyonunda, kişinin kendi yağ dokusu gibi dokularında kullanılması mümkündür ancak bu yöntemin kalıcılığı silikon protezler kadar tatmin edici olmayabilir. Meme büyütme operasyonu sırasında eş zamanlı olarak eğer var ise sarkıklık ve gevşekliğe karşı da meme dokusunun toparlanması sağlanabilir. Hangi silikon protezin daha uygun olabileceğine hastanın durumu ve memenin dokusuna göre cerrahın rehberliğinde karar verilir. Meme büyüklüğüne ise; kişinin talebi, mevcut göğüslerin büyüklüğü, meme derisinin esnekliği ve meme arasındaki ölçülerin dikkate alınmasıyla birlikte operasyonu gerçekleştirecek cerrah ve hasta ile birlikte karar verilir. 

Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Silikon protezler, meme altından 4-5 cm’lik bir kesi açılarak yerleştirilir. Silikon protezler, meme dokusunun altından ya da göğüs kafesinin önünde bulunan kasın altından veya da meme ucu, koltuk altı gibi bölgelerden yerleştirilebilir. Protezler yerleştirildikten sonra estetik dikiş atılır ve açılan kesi kapatılır. Her hastaya tek bir tip silikon protez uygulanması söz konusu değildir. Protezin kalitesine ve ihtiyaca göre bir seçim yapılır. Meme protezinin hangi bölgeden yerleştirileceği, hem memenin mevcut durumuna hem de hastanın ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir. Ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon yaklaşık 1-2 saat kadar sürmektedir. 

Meme Büyütme Operasyonu Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyondan en az  8 gün önce ağrı kesici ve kan sulandırıcı(aspirin vb.) ilaçların kullanımı kesilmelidir. Yara iyileşmesini geciktirebileceği için sigara kullanımı operasyondan 2 hafta önce kesilmelidir. Adet döneminde genel olarak vücutta kanama eğilimi artabileceği için hekiminiz sormasa bile bu konuda bilgi vermeniz gerekebilir. Meme protezi operasyonu kansere yol açmaz hatta sonradan oluşabilecek bir kitlenin tespitini de yapmanızı sağlayabilir. Bu nedenle operasyon öncesi meme ultrasonu ya da mamografi gibi radyolojik tetkiklerle memenin mevcut durumu kontrol edilmelidir. 

Meme Büyütme Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon sonrası hastanın 1 gün hastanede kalması gerekebilir. Taburcu olduktan sonra hekimin reçete edeceği ilaçların kullanılması önemlidir. İlk hafta gövdeniz yüksekte olacak şekilde yüksek yastıkla istirahat etmeniz uygun olacaktır. Memenin üzerine gerekli baskıyı sağlaması için özel bir sargı yapılmaktadır. Ayrıca protezin yerleştirildiği yerde oluşabilecek sızıntıları dışarı atabilmek amacı ile drenler yerleştirilebilir. Dren konulur ise bu drenler operasyondan birkaç gün sonra alınmaktadır. Operasyondan 2 gün sonra duş alınabilir. Operasyon sonrası 2. gün pansuman yapılır ve hekimin önerdiği balensiz sütyen ya da sporcu sütyeni giyilmeye başlanır. Bu sütyen 2-3 hafta kadar bir süre gece gündüz sürekli takılmalıdır. Operasyondan sonra 1 hafta boyunca ödem, şişkinlik, gerginlik ve morarma görülebilir. Bu durumlar operasyondan sonra 4. günden itibaren azalarak hafifler ve geçmeye başlar. Bu dönemin dinlenilerek geçirilmesi tavsiye edilir. Zaman içerisinde ödem oluşumlarının azalmasıyla birlikte memenin şekli de gittikçe iyileşmekte ve doğal bir görünüm oluşmaktadır. Memenin tam şeklini alması ise 4 – 6 ayı bulabilmektedir. Meme büyütme operasyonu sonrasında emzirme ile ilgili bir problem yaşanmamaktadır. Meme büyütme esnasında meme dokusu çıkarılmadığı için süt kanallarının hasar görme durumu söz konusu değildir.

meme estetiği mersin