MEME BÜYÜTME OPERASYONU

Kadın fiziğinin en önemli detaylarından birisi olan ve kadınlığı(dişiliği) simgeleyen bir anlam taşıması sebebiyle memeler estetiğin önemli bir parçası olarak görülmektedir. Bazı kadınlar birçok nedenlerden dolayı meme büyütme operasyonlarına ihtiyaç duyabilmektedir. Meme büyütme operasyonu; memelerde tek ya da çift taraflı gelişme geriliği, meme kanseri tedavisi, gebelik ve doğumdan sonra kilo alıp verme sonucu memelerde meydana gelen; küçülme ve sarkma, yapısal olarak küçük ve asimetri sorunu vb. gibi birçok sebepten dolayı kadınların sıklıkla başvurduğu bir estetik uygulamasıdır. Meme büyütme operasyonu için günümüzde en sık kullanılan ve tercih edilen  yöntem ise silikon protezdir. Meme büyütme operasyonunda, kişinin kendi yağ dokusu gibi dokularında kullanılması mümkündür ancak bu yöntemin kalıcılığı silikon protezler kadar tatmin edici olmayabilir. Meme büyütme operasyonu sırasında eş zamanlı olarak eğer var ise sarkıklık ve gevşekliğe karşı da meme dokusunun toparlanması sağlanabilir. Hangi silikon protezin daha uygun olabileceğine hastanın durumu ve memenin dokusuna göre cerrahın rehberliğinde karar verilir. Meme büyüklüğüne ise; kişinin talebi, mevcut göğüslerin büyüklüğü, meme derisinin esnekliği ve meme arasındaki ölçülerin dikkate alınmasıyla birlikte operasyonu gerçekleştirecek cerrah ve hasta ile birlikte karar verilir.

MEME KÜÇÜLTME OPERASYONU

Kadınların meme dokusu, kandaki hormon seviyelerine önemli ölçüde duyarlı bir yapıya sahiptir. Benzer bir şekilde vücut ağırlığı ve beslenme alışkanlığı da meme dokusunun yapısını ve büyüklüğünü önemli ölçüde etkileyebilir. Hormonal değişiklikler, genetik faktörler, hamilelik, emzirme, aşırı kilo alma vb. gibi sebepler sonucunda meme dokusu büyük boyutlara ulaşabilir. Hem estetik yönden hem de çeşitli sağlık sorunlarına sebep olması açısından kişinin hayat kalitesini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Fazla büyük hacimdeki memelerin sebep olduğu boyun,sırt ve omuz ağrıları, duruş bozukluğu, nefes almada güçlük, sütyen askıları nedeniyle omuzda görülen çöküklük, kol ve el sinirlerinin sıkışmasına bağlı oluşan ellerdeki güç kaybı ve uyuşma, meme altında oluşabilecek pişik ve fiziksel aktivitelerin sınırlanması vb.gibi istenmeyen şekilde oluşan durumların çözümü için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tüm bunların yanı sıra meme küçültme operasyonu memelerinin görünümünden rahatsız olan kişilere de yapılabilir. Memenin vücut üzerinde güzel ve estetik bir görünümde olması için bulunduğu vücuda uygun bir hacim ve formda olması gerekmektedir. Meme küçültme operasyonunda amaçlanan, vücutla orantılı ve simetrik bir meme görünümü yaratmaktır.

MEME DİKLEŞTİRME OPERASYONU

Birçok kadının çeşitli sebepler sonucunda memelerinde zamanla sarkmalar meydana gelmektedir. Yapısında kas içermeyen, tamamen yağ ve süt bezlerinden oluşan meme dokusu zaman içerisinde yerçekimi, yaşlanma, sık kilo alıp verme, doğum ve emzirme gibi nedenler sonucunda hacimli ve dik görünümünü yitirir. Memelerin eski görünümünü kaybetmesi herkeste farklı zamanlarda gerçekleşir. Büyük memelere sahip kişilerde sarkmalar daha erken yaşlarda görülebilmektedir. Göğüs toparlayıcı olarak da bilinen meme dikleştirme operasyonu, fiziksel ve çevresel faktörlere bağlı olarak memenin dolgunluğunun kaybolması ve meme başının aşağı doğru sarkması gibi durumlarda yapılan bir estetik cerrahi operasyonudur. Meme dikleştirme operasyonu, memeleri estetik bir görünüme kavuşturmak için yapıldığından, bu sürecin iyi bir şekilde planlanması ve hastanın isteklerini hekime doğru bir şekilde aktarması oldukça önemlidir.

JİNEKOMASTİ OPERASYONU (ERKEK MEME ESTETİĞİ)

Erkeklerde meme bölgesinin kadın memesine benzer şekilde, istemsiz olarak büyümesine ‘jinekomasti’ denilmektedir. Erkeklerde görülen normalin üstünde meme büyümesi en çok ergenlik döneminde görülmeye başlamasıyla birlikte bebeklik ve yaşlılık dönemlerinde de ortaya çıkabilmektedir. Pek çok erkeğin büyüme çağında karşılaştığı bu durum, kalıcı olmaya başladığı takdirde kişilerde hem fiziksel, hem de psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Erkeklerde bu durumun görülme sebebi genellikle; östrojen-androjen oranında bozulma, stress, obezite, travma, ilaç kullanımı, çevresel ve genetik faktörler gibi sebepler sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Çoğu zaman jinekomastiye sebep olabilecek özel bir neden saptanmaz. Erkeklerde büyük memenin küçültülmesi yani erkeklerde meme küçültme operasyonu, günümüzde erkekler arasında en sık yapılan estetik operasyondan bir tanesidir. Erkeklerde meme büyümesi sadece bir memede veya her iki memede birden görülebilir.Bazen bir taraf diğerinden daha belirgin olabilmektedir. Bu operasyon sayesinde pozitif ve kalıcı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Rahatsız edici meme görünümü ortadan kalkar ve böylece daha estetik bir göğüs hatları ortaya çıkar. Meme büyümesi nedeniyle özgüven kaybı yaşamış olan erkekler bu operasyon sonrasında kendilerini çok daha iyi ve özgüvenli hissetmektedir.

meme estetiği mersin