Meme
Büyütme

meme büyütme

Meme
Küçültme

meme küçültme

Meme
Dikleştirme

meme dikleştirme

Jinekomasti
(Erkek Meme Estetiği)

Jinekomasti

Meme Estetiği

Bazı kadınlarda meme yapısı doğuştan fazla küçük ya da fazla büyük bir forma sahip olabilmektedir. Yine meme dokusu emzirme, doğum, gelişimsel bozukluklar ve yaşlanma nedeniyle Kolaylıkla deforme olabilmekte ve şekil bozukluğu oluşabilmektedir. Bu tür durumlar kadınlarda estetik açıdan önemli bir sorun teşkil etmektedir.  Meme yapısı nedeniyle fiziksel görünümünden memnun olmayan kadınlar için bu sorun Özgüven problemlerini ve psikolojik sorunları beraberinde getirmektedir. Meme formunda oluşan bozukluklar çok önemli estetik problemler oluşturabileceği gibi aynı zamanda olması gerekenden Fazla büyük bir forma sahip olan memeler önemli sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. 

Sağlık açısından veya estetik olarak yetişkinleri rahatsız eden memeler için uygulanan en etkin yöntem meme estetiği operasyonlarıdır.  Uzman hekimler tarafından yapılan meme estetiği sayesinde memeler istenilen forma ve şekle getirilebilmektedir. Her bir yetişkin için ideal bir meme formu bulunmaktadır. Kişiler için en ideal meme formları kişinin kilosuna, boyuna, vücut orantısına ve yaşına göre belirlenmektedir.  İdeal meme formu için iki boyutlu ve üç boyutlu ölçümlerle bir kontrol yapılmakta ve bu kontrolün ardından en ideal forma ulaşılmaktadır.

Meme Estetiği Operasyonları 

Meme estetiği operasyonları kadınların ideal meme formuna ulaşabilmeleri için gerçekleştirilen operasyonların tamamına verilen isimdir. Teknolojinin ve tıbbın gelişmesi ile birlikte artık farklı birçok yöntem ile gerçekleştirilen meme estetiği operasyonları cerrahi alanda çok önemli bir yere ulaşmaktadır.  Estetik operasyonlar arasında en sık uygulanan operasyonlardan olan meme estetiği operasyonları yüksek başarı oranına sahiptir. Bu operasyonlar sayesinde meme asimetrisinin düzeltilmesi,  meme hacminin artırılması veya azaltılması, memenin dış görünümünün düzeltilmesi gibi hedefler baz alınmaktadır. Bu uygulamalar kişinin hayalindeki estetik görünüme kavuşması ve kendini psikolojik olarak daha iyi hissedebilmesi için yapılmaktadır.

Meme estetiği operasyonları her bir hastanın ihtiyacına göre farklı şekilde planlanmaktadır. Meme formunun şekillendirilmesi ve boyut kazandırılması her bir hasta için farklı detayları içerisinde barındırmaktadır. Her bir hastanın kendi fizyolojisine en uygun şekilde planlanan cerrahi operasyonlarda hedeflenen sonuçlara ulaşılabilmesi için bu operasyonu gerçekleştiren estetik cerrahının da etkin bir rolü bulunmaktadır.

Meme estetiği operasyonları için Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Op. Dr.  Necmettin Tütüncü ile ön görüşme sağlayabilirsiniz. Yapılacak olan bir ön muayene ile meme estetiği alanında merak ettiğiniz tüm detaylara en net ve en doğru yanıtları bulabilirsiniz.

Meme estetiği operasyonları her bir hastanın kendi durumuna göre farklı çeşitlerde uygulanmaktadır. En sık uygulanan meme estetiği operasyonları şöyledir;

Meme Büyütme Operasyonları

Son yıllarda estetik görüntüsüne önem veren kadınların sayısında hızlı bir artış yaşanmaktadır. Fiziksel olarak estetik bir görünüme sahip olabilmenin en önemli adımlarından birisi de ideal formlarda memelere sahip olmaktır. Birçok kadın meme formunun küçük olmasından şikayetçidir.  Bazı kadınlarda meme formu doğuştan olması gereken boyutlardan çok daha küçük bir forma sahiptir.  Yine bazı kadınlarda emzirme ve sık kilo alıp verme gibi etkenlerden dolayı memeler olması gerekenden çok daha küçüktür. Aynı zamanda küçük yapı ile birlikte sarkmalar da söz konusu olabilmektedir. Küçük ve sarkık memeler kadınlar için önemli bir Estetik sorundur. Sağlık açısından Herhangi bir sorun teşkil ediyor olmasa da küçük sarkık memelere sahip olmak kadınların psikolojisini etkileyen bir durumdur.  Bu durumda meme büyütme operasyonları yapılmaktadır.

Meme büyütme operasyonları ile farklı nedenlere bağlı olarak küçülen memeler için istenilen hacım kazandırılmaktadır.  Bu operasyonlarda çoğunlukla kullanılan yöntem meme implantlarıdır.  Kadınların meme yapısına, göğüs kafes şekline, kilosuna ve vücut oranlarına bağlı olarak en ideal meme implantları belirlenmekte ve bu implantlar bir operasyon ile meme içerisinin yerleştirilmektedir. Böylelikle küçük ve sarkık memeler büyütülerek aynı zamanda daha dolgun ve estetik bir görünüm kazanmaktadır.

Meme Küçültme Operasyonları

Meme küçültme operasyonları bazı kadınlar için estetik kaygılar nedeniyle tercih edilmektedir. Ancak çoğunlukla meme küçültme operasyonları önemli bazı sağlık sorunlarının önüne geçebilmek için yapılmaktadır. Hızlı kilo alımı, gelişimsel bazı bozukluklar, bazı ilaçlar ve çeşitli tümörler meme büyüklüğüne neden olabilmektedir. Olması gerekenden daha büyük memelere sahip olan kadınlarda duruş bozukluğu ve boyun ve sırt ağrıları oluşmaktadır. Bu sağlık sorunlarının önüne geçebilmek ve fiziksel olarak ideal bir görünüme sahip olabilmek için meme dokusundaki bu yapının küçültülmesi sağlanmaktadır. Meme yapısında oluşan fazla yağ doku bir operasyon ile alınarak daha hafif, daha sağlıklı ve daha estetik memeler yapılmaktadır. 

Meme Dikleştirme Operasyonları

Memeler İnsan vücudunda en kolay deforme olabilen yapılardır. Yaşın ilerlemesi ve vücudun elastik yapısını kaybetmesi ile birlikte memelerde sarkmalar oluşmaktadır.  Bazı hormonal nedenler, ani ve hızlı kilo alıp vermeler, hamilelik ve emzirme gibi etkenlere bağlı olarak meme dokusunu yerinde tutan bağlar zamanla gevşemekte ve kadınlarda göğüs sarkması meydana gelmektedir. 

Meme sarkması sonucunda meme dokusu ile bu dokun etrafını saran deri zarf arasında bir uyumsuzluk oluşmakta ve içi boş görünümlü sarkık memeler ortaya çıkmaktadır. Bu durum sağlık açısından bir sorun teşkil etmiyor olsa da kadınlar için çok önemli estetik bir sorun olarak görülmektedir. Ve meme dikleştirme operasyonları ile kesin bir çözüme ulaştırılmaktadır.

Meme dikleştirme operasyonları tek başına uygulanabildiği gibi meme büyütme ve meme küçültme operasyonları ile birlikte de uygulanabilmektedir.  Bazı kadınlar meme formundan memnun olurken sadece sarkıklık problemi onları rahatsız edebilmektedir. Bu tür bir durumda meme formunda bir değişiklik yapılmadan sadece meme dikleştirme operasyonları uygulanmaktadır. Bu operasyonlar ile sarkık halde bulunan meme dokusu yeniden şekillendirilmektedir.  Sarkıllıktan dolayı memelerde oluşan fazla deriler çıkartılarak meme başı olması gereken yere getirilmektedir. 

Jinekomasti Operasyonları

Meme estetiği sadece kadınlar için uygulanan operasyonlar değildir. Bazı erkeklerde östrojen ve testosteron hormonlarının dengesizliği nedeniyle meme dokusunda anormal bir büyüme gözlenmektedir. Bu tür durumlarda gereğinden fazla büyüyen memelerin küçültülmesi için jinekomasti operasyonları uygulanmaktadır.

Erkeklerde Testosteron hormonunun düzeyinde dalgalanmalar oluşmakta ve bu dalgalanmalar neticesinde Testosteron hormonu miktarında bir azalma ve düşüş gözlenmektedir. Testosteronu azaltan östrojen seviyesini artıran bu düzensizlikler beraberinde erkek memelerinde hızlı bir büyümeye neden olmaktadır.  Erkek vücudunda oluşan bu hormon dengesizliğine farklı birçok etken neden olabilmektedir. Bazı erkekler de bu durum doğuştan olurken çoğunlukla ilaç kullanımı, Uyuşturucu ve alkol kullanımı, kas geliştirici bazı bitkisel ürünlerin bilinçsiz kullanımı ve çeşitli sağlık koşullarından kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle oluşabilmektedir. Ve ne tür bir nedene bağlı olursa olsun jinekomasti hastalarının başvurabileceği tek ve en etkili yöntem jinekomasti operasyonlarıdır.  

Tüm bu meme estetiği operasyonları kişinin kendi talebine ve uzman hekimin kararına bağlı olarak uygulanmaktadır. Ülkemizde meme estetiği alanında bugüne kadar yapmış olduğu başarılı operasyonlar ile adından söz ettiren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Op. Dr.  Necmettin Tütüncü ile bir görüşme sağlayarak ihtiyacınız olan operasyon hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Meme Estetiği Operasyonlarını Kimler Tercih Eder

Meme estetiği operasyonları meme formunun en ideal düzeylere ulaştırılması için yapılan operasyonlardır. Çoğunlukla estetik kaygılar nedeniyle tercih edilen bu operasyonlar yapılmadan önce Ön muayene gerçekleştirilmekte ve bu muayene sonucunda hastaya meme estetiği operasyonu yapılıp yapılamayacağı Hekim tarafından karar verilmektedir. Ön muayene aşamasında aynı zamanda her bir hasta için detaylı bazı tetkikler istenmektedir. Önemli sağlık sorunları bulunmayan genel anestezi ile yapılabilecek bir operasyon için uygun olan tüm hastalar için meme estetiği operasyonları gerçekleştirilmektedir.

Meme estetiği operasyonları kimlere yapılır denildiğinde bu kapsama giren hasta profili şöyledir;

  • İki meme arasında asimetri bulunan, bir memesi diğer memesine göre daha az gelişen hastalar,
  • Meme dokusu yeterince gelişmemiş ve bu nedenle küçük memelere sahip olan hastalar,
  • Meme dokusu gereğinden fazla gelişmiş ve bu nedenle büyük memelerine sahip olan hastalar,
  • Meme kanseri nedeniyle meme dokusunda kayıplar yaşayan 

hastalar meme estetiği operasyonları olabilmektedir.  Aynı zamanda;

  • Her bir hastanın 18 yaşını doldurmuş olması,
  • Ameliyata engel oluşturacak herhangi bir hastalığın bulunmaması 

aranan koşullardandır. 

Meme Estetiği Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme estetiği operasyonları en sık uygulanan estetik operasyonların başında gelmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte çok kısa sürelerde ve hastaları yormayacak şekilde yapılabilmektedir.  Meme estetik operasyonlarında hem operasyon aşaması hem de operasyondan sonraki süreç oldukça kolay geçmektedir.

Operasyon tamamlandıktan sonra memeye bandajlama ve özel sutyen uygulaması yapılmaktadır. Erken dönemde ameliyat travması neticesinde şişlikler ve morluklar oluşabilmektedir. Oluşan bu şişlik ve morluklar 10 gün içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Meme estetiği operasyonları sonrası hastaların 1 gün hastanede kalması yeterli olmaktadır.  Operasyonun ardından hastalar 3 ila 5 gün içerisinde işlerine dönebilmektedir. En az iki hafta kadar ağır iş yapmaktan kaçınılmalıdır. Ve bu hastaların 1 ila 2 ay kadar ağır egzersizlerden uzak durması önerilmektedir. Özellikle sporsal faaliyetler için hekimin önerdiği sürelerde kontrollü ve dikkatli olmak büyük önem taşımaktadır. 

Meme estetiği operasyonlarından sonra hastalarda ağrılı bir süreç olabilmektedir. Ancak uzman hekimlerin operasyon sonrasında önerdiği ağrı kesicilerin düzenli olarak kullanımı ile birlikte bu ağrılar minimum düzeyde hissedilmektedir. 3 ila 4 gün kadar kullanılacak ağrı kesiciler sayesinde en az ağrı ile süreç geçmektedir. 

Meme estetiği operasyonu sonrasında cilt kuruluğu ve dikiş bölgelerinde kurumalar meydana gelebilmektedir. Bu kurulukların hekim tarafından önerilen antibiyotikli kremler ile nemlendirilmesi önemlidir. 

Meme estetiği operasyonları sonrasında her bir hastanın iyileşme süreci yapılan operasyonun içeriğine göre birbirinden farklı olacaktır. Ancak bu sürenin en hızlı şekilde tamamlanabilmesi için her bir hastanın hekim önerilerine büyük bir titizlik içerisinde uyması gerekmektedir. 

Meme Estetiği Operasyonları Nasıl Yapılır

Meme estetiği operasyonları genel anestezi altında yapılmaktadır. Hastane şartlarında yapılan bu operasyonlar yapılacak olan operasyonun niteliğine göre 1 ila 2 saat arasında tamamlanmaktadır. Tüm meme estetiği operasyonları sonrasında hastanın en az 1 gün hastanede kalması sağlanmaktadır. Bu süreç hekimin karar verebileceği bir detaydır. Oluşabilecek beklenmedik komplikasyonlara karşı hastaların bir günden fazla hastanede kalabilmesi söz konusu olabilmektedir. 

Meme estetiği operasyonlarında eriyen dikişler kullanılmaktadır. Dolayısıyla ameliyat sonrasında dikiş alma süreci söz konusu değildir. Eriyen dikişler zamanla kendiliğinden eriyerek kaybolacak ve bir dikiş alma uygulamasına ihtiyaç duyulmayacaktır. 

Estetik Cerrahi Op. Dr.  Necmettin Tütüncü ve Meme Estetiği Operasyonları

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Op. Dr.  Necmettin Tütüncü meme estetiği alanında en başarılı hekimlerden birisidir. Bugüne kadar uygulamış olduğu operasyonlarda yüksek başarı oranına ulaşmıştır. Yapılacak olan bir ön muayene sonucunda sizler için en ideal olan meme estetiği operasyon yöntemi hakkında detaylı bilgi için kendisi ile iletişim kurabilirsiniz.