MERSİN PİEZO BURUN ESTETİĞİ 

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi sağlık alanındaki gelişmeleri de olumlu yönde etkilemeye başlamıştır. Daha öncelerde beyin , ortopedi ve çene cerrahisinde güvenli olduğu düşünülerek kullanılan Piezo cerrahisi artık günümüzde de burun estetiği operasyonlarında sıkça kullanılmaktadır. Burun estetiği operasyonlarının olmazsa olmazı olan burun kemiklerinin kırılması ve şekillendirilmesi işlemi günümüzde en sık çekiç, törpü ve keski gibi aletler ile yapılıyor. Bu aletlerle yapılan kemik kesilmesi işleminden sonra en sık karşılaşılan problem göz çevresinde oluşan şişlikler ve morluklardır. Şişlik ve morlukların oluşma sebebi burun kemikleri kesilirken bu bölgedeki damarlarda zedelenme olması ve bunun sonucunda oluşan kanamalardır.  Mersin piezo cerrahisi sadece kemik dokuya özgü olduğundan işlem sırasında yumuşak dokuda ve damarlarda herhangi bir hasar meydana getirmez. Ve bu sayede ameliyat sonrası morluk ve şişlik görülme olasılığı yok denilecek kadar  azdır.

Piezo burun estetiği Mersin‘de yapılan pizeo tekniği, ismini bu yöntemde kullanılan cihazın adından almaktadır. Bu cihaz yardımıyla gerçekleştirilen işlemin adı Piezo tekniği ile ultrasonik rinoplasti denir. Ülkemizde burun estetiği operasyonlarında sayılı cerrah bu yöntemi kullanmaktadır.

Mersin Piezo Tekniği ile Yapılan Burun Estetiği Nasıl Gerçekleştirilir?

Mersin piezo rinoplasti, burun estetiği operasyonu sırasında sıkıntılı olan burun kemiklerini hassas bir şekilde düzeltebilmek amaçlı ultrasonik salınımlar yardımıyla burun kemiğinin kırılmadan şekillendirmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilir. Piezo rinoplasti tekniği sayesinde operasyon esnasında  burun içindeki yumuşak dokuları, sinirleri ve damarları herhangi bir zarara uğratmadan burnun yeniden şekillendirilmesi amaçlanır. Geleneksel burun estetiği operasyonlarına kıyasla bu teknikle yapılan operasyon sonrası morluk ve şişlik neredeyse minimuma indirilmiş olur. Bu yöntemle yapılan burun estetiği operasyonlarında oluşabilecek hata riski çok daha düşüktür. Aynı zamanda bu cihazla minimal kesim yapılabilirken oluşabilecek mukozal hasarlarda kontrol altına alınabiliyor. Bu cihazın en temel özelliklerinden bir diğeri ise cerraha, daha hassas çalışma ve daha hızlı işlem yapabilme olanağı sunmasıdır. Operasyon boyunca kontrolün tam sağlanabilmesi için çok fonksiyonlu ayak pedalı ve dokunmatik ekranı ile kolayca ayarlanabilme olanağına sahiptir. Bu teknik operasyon esnasında cerraha esneklik sağlarken aynı zamanda da hastaya daha az hasarlı, daha hızlı ve daha kolay iyileşme süreci sağlar. Bu operasyon açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilir. Çoğunlukla açık teknik tercih edilmektedir. Genellikle bu operasyon hasta konforu açısından genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon yaklaşık 2 – 3 saat sürebilmektedir.

Mersin Piezo Burun Estetiği  Avantajları Nelerdir?
 • Kemik çevresindeki dokuları koruyarak sadece burun kemiği üzerinde şekillendirme yapılır. Geleneksel burun estetiği operasyonlarına kıyasla daha güvenilir sonuç elde edilir.
 • Ses dalgaları sadece kemik dokuya odaklı olduğu için yumuşak dokuya herhangi bir zarar   vermez.
 • Yumuşak doku ve damarlar için hiçbir travmatik etki oluşmamasından dolayı burun ve yüzde operasyon sonrası şişlik, ödem ve morluk çoğunlukla görülmez.
 • İyileşme süresi diğer burun estetiği tekniklerine göre daha hızlıdır.
 • Operasyon sonrası genellikle ağrı yok denecek kadar azdır.
 • Geleneksel burun estetiği yöntemlerine göre daha güvenilirdir.
 • Cerrah açısından kullanım kolaylığı sağlar.
 • Piezo Burun Estetiği sonrası diğer tekniklere oranla memnuniyet oranı çok daha yüksektir.
Piezo Yöntemi İle Rinoplasti Hangi Durumlarda Uygulanır?
 • Kemerli burun
 • Dar yada geniş burun
 • İstenilen şekilde olmayan burun ucu
 • Burunda nefes almada güçlük
 • Doğuştan bozuk olan burun şekli
 • Sola veya sağa doğru çarpık burun
 • Kaza veya travma sonucu burunda oluşmuş şekil bozuklukları
 • Daha önce burun operasyonu yapılmış olmasına rağmen istenilen şekle getirilememiş olan burun
Piezo Burun Estetiği Mersin ile Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Operasyon sonrası iyileşme süreci diğer burun estetiği operasyonlarında olduğu gibi hastadan hastaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Operasyon sonrası hastanın bir gece hastanede istirahat etmesi gerekebilir. Ertesi gün hasta  taburcu edilir. Operasyon bitiminde burnun üzerine termoplastik bir atel konur ve burun deliklerine silikon tampon yerleştirilir. Ameliyat sonrası şişlik ve morluk görülme olasılığı yok denecek kadar az olsa da önlem amaçlı ilk 24 saat buz kompresi uygulanması yapılması faydalı olacaktır. Ağrı görülmesi genelde beklenmez. Her operasyonda olduğu gibi hafif bir sızlama olması normaldir. Operasyon sonrası iyileşme sürecinde hastanın ağır spor aktiviteleri, tempolu koşular, güneş ışığına maruz kalmak ve basınç yaratacak hareketler yapmaktan kaçınması gerekmektedir. Gözlük kullanımı varsa bir süre ara verilmesi iyileşme sürecine katkı sağlar.

Piezo Burun Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Kemik gelişimini tamamlamış 18 yaş üstü burun şeklinden memnun olmayan, doğuştan burun şekli bozuk olan, burun tıkanıklığı sorunları yaşayan, genel sağlık durumu bu operasyon için sorun teşkil etmeyen hastalar için uygulanabilmektedir. Piezo tekniğinin uygulanması kararını;  hastaların burun yapısına, cilt yapısına ve operasyon esnasında yapılacak işlemleri göz önünde bulundurarak hastanın tercihleri ile birlikte operasyonu yapacak olan cerrah karar vermektedir.

burun estetiği mersin