ANNELİK ESTETİĞİ 

Annelik estetiği yani diğer bir adıyla ‘mommy makeover’; doğum sonrası vücutta oluşan deformasyonların giderilebilmesi için yapılan bir estetik operasyondur. Hamilelik süreci vücutta birçok değişikliğe neden olmaktadır. Bu değişiklikler özellikle kadınların meme ve karın, bacak bölgelerinde meydana gelmektedir. Bu operasyon ile, hamilelik süreci ve doğum sonrasında oluşan değişiklikleri düzeltmeyi ve vücudun eski formunun geri kazandırılması amaçlanır. Annelik estetiği temel olarak; doğum sonrası emzirme nedeniyle göğüslerde oluşan sarkmalar, karın ve kalça bölgesinde oluşan yağlar, bacaklarda oluşan çatlaklar ve vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen değişikliklerin düzeltilmesini kapsar. Hastanın detaylı muayene edilmesinin ardından kişiye özel bir kombine uygulama planlanır. Bu süreç birkaç farklı operasyonun kombine bir şekilde uygulanmasıdır. Karın germe, meme dikleştirme, çatlak oluşumunun giderilmesi ve fazla yağların vücuttan çıkarılması gibi birçok işlem gerçekleştirilmektedir. Annelik estetiği kapsamında gerçekleştirilen bu işlemler tek bir operasyon ile gerçekleştirildiğinden dolayı daha verimli sonuçlar elde edilmektedir. 

Anne Estetiği Hangi Operasyonları İçerir Ve Nasıl Yapılır?

Annelik estetiği temel olarak karın germe, meme estetiği,  liposuction ve labioplasti gibi operasyonları içermektedir. Hamileliğin etkisiyle karın bölgesindeki deri yapısında çatlaklar oluşabilir. Karın germe operasyonu veya liposuction ile karın bölgesindeki fazla yağ dokusu alınır ve karın sıkılaştırılır. Bu sayede hastalar daha gergin ve fit bir karın görünümüne sahip olurlar. Doğum ve emzirme dönemi sonrasında memeler eski hacmini kaybeder ve memelerde sarkmalar meydana gelmektedir. Sarkan ve eski hacmini kaybeden memelere dikleştirme ve büyütme operasyonları uygulanmaktadır. Bazı hastalarda ise memeler gebelik öncesine göre büyük kalabilirler. Bu gibi durumlarda ise meme küçültme operasyonu uygulanmaktadır. Meme dokusunun yeterli gelmediği durumlarda ise meme hacmini artırmak için protez silikon kullanılabilmektedir. Vajina estetiği yani labioplasti ise normal doğum sonrası sarkan vajina dudaklarının toparlanması için uygulanan bir operasyondur. Vajina iç dudaklarının küçültülmesi ile vajina daraltılması sağlanabilir. Tüm bu operasyonlar genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon süresi, operasyonda uygulama yapılacak olan bölgelerin durumuna ve kaç bölgeye işlem yapılacağına göre değişiklik göstermektedir. 

Annelik Estetiği Kimlere Uygulanabilir?

Özellikle meme operasyonları için en uygun zaman, süt vermenin bitirilmesinden 1 yıl sonradır. Daha erken dönemde meme operasyonu yapıldığı takdirde memedeki süt kanalları hala aktif olduğu için hem meme hacmi tam olarak değerlendirilemez, hem de meme dokusu oluşabilecek enfeksiyonlara karşı daha açık hale gelir. Kısacası annelik estetiği operasyonu yapılabilmesi için, gebelik sonrasında vücudun hormonal olarak normale dönmesi gerekmektedir. 

Annelik Estetiği Sonrası Tekrar Hamile Kalınabilir Mi?

Annelik estetiği operasyonunun üzerinden yaklaşık 1 yıl sonra gebelik planlanabilir. Hamilelik sürecini tamamlayıp bundan bir yıl sonra annelik estetiği operasyonu yaptırmak çok daha uygundur. 

Annelik Estetiği Öncesi Kilo Vermek Gerekir Mi?

Aşırı kilolu kişilerin bu operasyonu yaptırması çeşitli riskler barındırmaktadır. Bu nedenle hastaların ideal kilo seviyesine gelmekleri gerekmektedir. Aksi halde beklenmesi doktor tarafından tavsiye edilebilmektedir. Annelik estetiğinin sonuçlarını uzun süre devam ettirebilmek için, operasyon sonrasında uygun bir egzersiz programı ve spor rutini oluşturmak oldukça önemlidir. Sağlıklı ve dengeli beslenme programı uygulamak, sahip olunan fit vücudun daha uzun süre korunmasını sağlar. 

Annelik Estetiği Sonrası İyileşme Süreci 

Operasyon sonrası iyileşme süreci yaklaşık 2-3 ayı bulabilmektedir. 4 hafta kadar bir süre ağır spor aktivitelerine ara verilmelidir. Yapılan operasyon sonrası bir süre sporcu korsesi kullanılması gerekebilir. Karın germe operasyonu yapıldıysa karın bölgesini koruyacak ve gerilmemesi sağlanacak şekilde yatılması tavsiye edilir. Karın germe ve meme estetiği operasyonları yapıldıysa birkaç gün arayla dikişlere pansuman yapılması gerekebilir. Kendiliğinden eriyen dikiş kullanıldıysa dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Operasyondan sonra birkaç gün ağrı hissedilmesi normaldir. Bu ağrıların giderilmesi için doktorun reçete edeceği ilaçların kullanılması, iyileşme sürecinin daha rahat geçirilmesini sağlar.