BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

Burun estetiği yani diğer bir adıyla Rinoplasti olarak adlandırılan; burundaki şekil bozukluklarının giderilmesi ve buruna estetik bir görünüm kazandırılması için yapılan estetik bir operasyondur. Rinoplasti hastanın burnunda doğuştan veya sonradan oluşmuş şekil bozuklukları varlığında, kişinin burnundan rahatsız olması, burnun normalden büyük olması gibi bu ve buna benzer nedenler sonucunda uygulanmaktadır.

Rinoplasti ameliyatı genel anestezi altında yapılabilmektedir. Ameliyat süresi yapılacak müdahalenin içeriğine ve kullanılacak tekniğe bağlı olarak yaklaşık 2-3 saat kadar sürmektedir. Rinoplasti adı altında yapılan bu işlemde ayrıca hastanın nefes almasını engelleyen kemik ve kıkırdak eğrilikleri (Septum Deviasyon ameliyatı) veya nefes alamama gibi sorunları varsa aynı ameliyat sırasında hastanın bu sorunları düzeltilebilmektedir.

Burun estetiği operasyonları yani Rinoplasti; açık veya kapalı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Hangi hastaya hangi operasyon tekniğinin uygulanacağı hastanın ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir.

 Açık Rinoplasti

Burun estetiği yaptırmak isteyen kişilerin burunda eğrilik, burunda asimetri, nefes problemleri ve burun ucu şekil bozuklukları ön plandaysa açık Rinoplasti ile yaklaşılması daha doğru bir tercihtir. Açık Rinoplasti ameliyatında iki burun deliği arasındaki bölgenin orta kısmından yatay bir kesi yapılarak ameliyata başlanmakta ve burun derisi bu yolla kaldırıldıktan sonra burun ucunu oluşturan bütün kıkırdak yapılar ortaya çıkarak ameliyat direkt görüş altında yapılmaktadır.

Açık Rinoplastinin en önemli avantajı burun cildi kaldırılarak burnu oluşturan kemik ve kıkırdakların ve solunum yolunun net bir şekilde çıplak gözle görülebilmesidir. Açık rinoplasti kesinlikle sonradan kesik izi kalan bir işlem değildir. Kesi burun içinden olmadığı için başlangıçta izi gözükür fakat sonradan giderek ortadan kaybolur. Göreceli olarak iyileşme süresi biraz daha uzundur.

Kapalı Rinoplasti

Burunda ciddi deforme olmayan, daha önce estetik burun ameliyatı olmamış ve iki burun pasajı arasındaki perdede (septum) belirgin eğrilik olmayan, asıl şikayeti burun sırtında kemik ve kıkırdak çıkıntı  olan hastalarda kapalı Rinoplasti tekniği daha fazla tercih edilmektedir. Kapalı Rinoplasti; burun deliklerinin iç kısmından kesi açılarak yapılan ameliyattır. Cerrahın görüş alanı daha dar olduğu için genellikle komplike olmayan burun ameliyatlarında daha sık kullanılır. Kapalı teknik uygun seçilmiş hastalarda ameliyatın daha kısa sürede yapılmasını sağlamakta ve burunda daha az  miktarda ödem oluşması nedeni ile iyileşme daha kısa sürmektedir. Ameliyatın ardından burun içine estetik dikişler atılır ve  dikiş izi belli olmaz. Dikişler zamanla kendiliğinden erir.

Rinoplasti  Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası hekim ve hastaların tercihine bağlı hastanın bir gece hastanede gözlem altında kalması gerekebilir. Ertesi gün hasta taburcu edilir. Ameliyat ve sonrası iyileşme sürecinde ağrı neredeyse hiç olmaz. Ancak göz altı ve burun etrafında oluşacak ödem ve morlukların derecesi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bu morluk geçici olduğundan hastayı korkutmamalıdır. Burun ameliyatından sonra ödem gözlendiğinden yüze buz kompresleri yapılır.  Burun çevresi morluk ve ödemler birkaç gün içerisinde tamamen kaybolur.

Ameliyat sonunda burun içerisine kendinden hava kanalları olan silikon tamponlar(internal splint) yerleştirilir.Burun içi kanamayı azaltması ve kıkırdak ve kemik yapılara destek sağlaması açısından tamponlar çok önemli malzemelerdir.

Ameliyattan çıktıktan sonra hastalarda ilk sıkıntı yaratan durum burun içinde bulunan tamponlardan kaynaklı burundan nefes alamama ve dolayısıyla ağızdan nefes alma zorunluluğundan kaynaklı boğaz kuruluğu gelişmesidir.Bu tamponlar ameliyat sonrası 1 ile 7 gün arası burunda kalır ve sonrasında çıkarılır.

Burun dışına uygulanan plastik alçı ameliyattan sonra 5 ila 7 günde genellikle çıkarılmakta üstüne konan bandaj 10 güne kadar yenilenerek uygulanmakta, 10 ila 14. günlerde çıkartılmaktadır.

-Ameliyat sonrası 5 gün fiziksel aktiviteden mümkün olduğunca uzak durulmalı ve baş yüksekte olacak şekilde istirahat edilmelidir.

-Bir hafta boyunca aşırı yüz mimikleri ve gülmekten kaçınılmalıdır.

-İlk hafta içinde burunda olabilecek kabuklanma ve tıkanmalar için 1-2 kez kontrole gelmek gerekebilir.

-3 hafta süreyle buruna sert bir şekilde dokunulmaması, ilk 6 hafta buruna darbe gelme ihtimali olan aktivitelerden kaçınılması gerekir.