ÇENE ESTETİĞİ (MENTOPLASTİ)

Çene estetiği (Mentoplasti), çene görünümünden memnun olmayan, çene görüntüsünü değiştirmek isteyen ve kişinin çenesini yüzüyle daha uyumlu bir hale getirmek amacıyla yapılan cerrahi bir operasyondur. Günümüzde kadınlara ve erkeklere de uygulanabilen bu operasyon, daha orantılı ve daha estetik bir yüz yapısına sahip olmak isteyen bireylerin sıklıkla tercih ettiği önemli bir estetik operasyondur. Çene estetiği operasyonu yapılmadan önce hastanın ısırma ve çiğneme sorunlarının olup olmadığı incelenmelidir. Eğer kişinin çiğneme ve ısırma problemleri varsa uzman bir ortodontist  diş hekimi ile birlikte hastanın değerlendirilmesi gerekmektedir. Çene Estetiği (Mentoplasti) operasyonu öncesi çene görünümü değerlendirilirken sefalometrik röntgen çekilerek yüzün analizi yapılmaktadır. Çenenin yüzün diğer bölgeleriyle arasındaki estetik oranları dikkatlice değerlendirilir. Bu operasyonla çenenin şeklinin daha estetik bir şekilde değiştirilmesi amaçlanır. Yüzde gerçekleştirilmesi istenilen başka operasyonlar var ise bu operasyon ile birlikte eş zamanlı olarak yapılabilmektedir. 

Çene Estetiği (Mentoplasti) Nasıl Yapılır?

Bu operasyon küçük çene yapısına sahip hastalarda çene ucuna dolgu yapılabileceği gibi, ayrıca implant da eklenebilir. İmplant olarak silikon ve medbor denilen kemiksi bir materyal yerleştirilmesi de gerekebilir. Bu prosedürlerin tercihleri operasyonu gerçekleştirecek cerrah tarafından önerilen doğrultuda yapılmalıdır. Lokal yada genel anestezi altında yapılabilen bu operasyon ağız içinden açılan kesi ile veya da submental (çene altı) bölgeden açılan kesi ile  yapılabilmektedir. Operasyon süresi, hastanın çenesinde yapılacak olan işlemin duruma göre değişiklik göstermekte olup operasyon süresi ortama 1-2 saat kadar sürmektedir. 

Çene Estetiği (Mentoplasti) Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Yapılan operasyon başka bir tedavi ile birlikte yapılmadıysa hasta aynı gün taburcu edilebilir. Ağız içine atılan dikişler kendiliğinden erimektedir. İz kalma gibi bir durum yaşanmamaktadır. Operasyon sonrası yaklaşık olarak 1 hafta boyunca çene etrafında şişlik,gerginlik hissi ve ağrı görülebilir. Doktorun verdiği ağrı kesicilerle hasta iyileşme sürecini daha rahat geçirilebilir. Alt dudakta geçici bir süre hafif hissizlik de görülebilir. Kalıcı bir durum değildir. İlk hafta ağız temizliği çok önemlidir. Ağız içindeki dikişlerin enfeksiyon kapmaması için hastanın ağız temizliğine dikkat etmesi oldukça önemlidir. İlk 3 gün sıvı yiyecekler tüketilmelidir. Operasyondan 1 hafta sonra hasta günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Ağız içindeki dikişler ve çene etrafındaki şişlikler birinci haftanın ardından giderek iyileşme göstermektedir. 

Çene Estetiği (Mentoplasti) Operasyonu İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Çene estetiği operasyonlarında kişinin kemik ve doku gelişimini tamamladıktan sonra yani ortalama 18 yaş sonrası kişilere uygulanması tercih edilmektedir. Operasyonun üst yaş sınırını ise kişinin bu operasyona engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunun olup olmaması belirlemektedir.