DUDAK KALDIRMA ESTETİĞİ (LİP LİFT)

Genetik ve yaşa bağlı sebeplerden kaynaklı ince dudak,içe dönük dudak yapısına sahip, üst dudak bölgesinin burun ile arasındaki uzunluktan memnun olmayan kişilerin, burun ve dudak arasındaki mesafeyi kısaltmak ve dudakları daha dolgun bir hale getirmeyi amaçlayan cerrahi bir operasyondur. Burun ile dudak arasındaki bu mesafe, kişilerin yüz hatlarına ve yüz büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir. Bu mesafenin ideal ölçüsü 11-15 mm arasındadır. Kısaltılacak olan mesafenin dışında, dudağı kaldırarak dudağı daha dolgun göstererek hacim kazandırılır. Dudaklarının mevcut yapısını beğenmeyen ve belirli aralıklarla dolgu uygulamalarına başvuran pek çok kişinin tercih ettiği bir yöntem olan Lip Lift (Dudak kaldırma estetiği) kalıcı bir uygulamadır. Tekrarlanmasına ihtiyaç duyulmaz. Aynı zamanda eğer üst dudak cildinde kırışıklıklar var ise bu operasyon sayesinde ciltteki kırışıklıklarda azalma olmaktadır. Diğer dudak büyütme ve kaldırma işlemleri ile kıyaslandığında diğer yöntemlere göre Lip Lift (Dudak Kaldırma Estetiği) daha avantajlı bir operasyondur. Daha çok kadınların tercih ettiği bir operasyon gibi düşünülse de, erkek hastalara da uygulanabilmektedir. Konuşurken ve gülümserken dişlerinin daha çok görülmesini amaçlayan kişiler içinde bu operasyon uygulanmaktadır.

Dudak Kaldırma Estetiği (Lip Lift) Nasıl Yapılmaktadır?

Burun altından açılan kesi ile operasyon öncesi planlanan fazla doku, açılan kesiden çıkarılır. Dudaklar şekillendirilir. Fazla olan doku çıkarıldıktan sonra estetik dikiş atılır. Açılan kesiyi katlar halinde kapatmak çok önemlidir. Çünkü dudağın son getirilen şeklini koruması için operasyon sonunda atılan dikişlerin cildin altına yerleştirilmesi hayati bir önem taşımaktadır. Kesinin daha az görünür olması için cilt kenarları titizlikle hizalanır. Dikişler burun altından yapıldığı için iz kalma durumu yaşanmamaktadır. 

Dudak Kaldırma Estetiği (Lip Lift) operasyonu  yaklaşık 40-50 dakika arası sürmektedir. Genellikle lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilir. Ancak tercihe bağlı olarak genel anestezide altında da yapılabilmektedir. 

Dudak Kaldırma Estetiği (Lip Lift) Sonrası İyileşme Süreci 

Operasyon sonra  7. gün dikişler alınır. Yapılan operasyon sonrası iyileşme süreci genellikle 6-12 hafta sürebilmektedir. Operasyon lokal anestezi altında yapıldıysa hastanede yatış yapılmasına gerek duyulmamaktadır. Operasyonun ardından yüz ve dudak bölgesinde ödem ve şişlik gelişebilir. Bu durumun görülmesi oldukça normal kabul edilir. Ödem ve şişlikler, yapılan operasyona ve atılan dikişlere karşı vücudun verdiği doğal bir tepkidir. Bu süreç içerisinde dudakta uyuşukluk, hareket kabiliyetinde azalma, gülme sırasında gerginlik gibi durumlar da görülebilir. Bunlarda zaman içerisinde şişlik ve ödem gibi kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Bunun dışında yaklaşık olarak 2 hafta boyunca konuşurken ve gülerken daha dikkatli ve daha az mimik yaparak operasyon bölgesini korumak gerekebilir. Operasyon sonrası kişi normal yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. Ciddi bir ağrı görülmesi beklenmez. Ağrı görülmesi durumunda doktorun verdiği ağrı kesiciler bu sürecin daha rahat geçirilmesine yardımcı olmaktadır.