FİBROBLAST TEDAVİSİ NEDİR?

Fibroblast; cildin en dış katmanının hemen altındaki deri tabakası olan dermiste, kollajen ve protein üreten hücrelerdir. Bu hücreler, cilt yaralarını iyileştirmesinin yanı sıra cildin sıkılığını ve parlaklığını korumada da önemli bir rol oynar. Devrim niteliğindeki fibroblast tedavileri, cilt görünümünü iyileştirme ve hücre yenilenmesinde oldukça etkili cerrahi olmayan bir medikal tedavi yöntemidir. Fibroblastlar, kişinin kendi dokusundan elde edilen hücreler olduğundan dolayı doğal bir uygulamadır ve uygulanan bölgede doğal bir görünüm sağlar. Kişinin kendi dokusundan elde edilen hücreler olduğundan dolayı herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmazlar. Devrim niteliğindeki fibroblast tedavileri, cilt görünümünü iyileştirme ve hücre yenilenmesinde oldukça etkili olan ve cerrahi olmayan bir medikal tedavi uygulamasıdır. 

Fibroblast Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Biyopsi alınacak olan bölge lokal anestezik krem ile uyuşturulur. Hastanın kulak arkasından 4mm’lik bir doku biyopsisi alınır. Alınan doku laboratuarda özel işlemlerden geçirilir ve fibroblast elde edilir. Biyopsi alındıktan yaklaşık 4 hafta sonra uygulanmaya hazır hale gelir. Daha sonra 4-6 hafta aralıklarla olmak üzere 3 seans tekrarlanır.  Ayrıca bu tedavi, cildin kolajen üretimine katkı sağlayarak cilt tonunu eşitlemeye de yardımcı olur. İşlem süresi uygulanacak olan bölgeye ve kişiye göre değişiklik gösterebilecek olup genellikle ortalama 30-60 dk kadar sürebilmektedir. Bu tedavi uygulaması FDA onaylıdır. 

Fibroblast Tedavisi Hangi Bölgelere Uygulanır?

– Alt veya üst göz kapağı sarkmaları, göz altı torbaları ve kırışıklıklarının tedavisinde.
– Alın ve kaş çevresinde oluşan çizgilerin tedavisinde.
– Ağız çevresinde oluşan çizgilerin tedavisinde.
– El ve kollarda oluşan sarkma ve lekelerin tedavisinde
– Cilt sıkılaştırmada
– Boyun ve dekolte bölgesinde oluşmuş ince çizgilerde.
– Çatlak tedavisinde.

Fibroblast Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

– Çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesini sağlar.
– Cilt altındaki hücrelerin yenilenmesini sağlar
– Cilt üzerinde oluşmuş sivilce ve lekelerin görünümünü azaltır.
– Yeni collagen oluşumunu destekler.
– Cilt dokusunda yapısal dayanıklılık sağlar.
– Cilt yapısının sıkılaşmasını sağlar.
– Cildin protein üreten hücrelerinin artırılmasını sağlar.

Fibroblast Tedavisi Herkese Uygulanabilir mi?

Hamilelik döneminde olan ve emziren kişilere uygulanması önerilmez. Tedavi bölgesinde oluşmuş enfeksiyon varsa herhangi bir işlem yapılması önerilmez. Kişinin herhangi bir alerji sorunu varsa işlem yapılması önerilmez. 18 yaşından büyük ve sağlıklı tüm bireylere bu uygulama yapılabilir.

Fibroblast Tedavisinin Etkileri Ne Zaman Görülür?

Cilt altına verilen hücreler elastin ve collagen üretmeye başlayarak yavaş yavaş cilde parlaklık ve esneklik kazandırmaya başlar. 2. seans sonrası iyileşme etkileri görülmeye başlar. Uygulamanın etkisi 2-3 yıl kadar sürer.