HOLLYWOOD YANAĞI ESTETİĞİ (BİŞEKTOMİ) 

Hollywood yıldızlarının sıklıkla tercih etmeye başlamasıyla birlikte tüm dünyada yaygın hale gelen bu yöntem, günümüzde ise Hollywood yanağı (bişektomi) estetiği yani bir diğer adıyla ‘yanak inceltme cerrahisi’ olarak isimlendirilmektedir. Günümüzde bu operasyonu her ne kadar daha çok kadınlar tercih ediyor olsada, erkek hastalara da uygulanabilen bu operasyon, yanak bölgesindeki yağ yastıkçıklarının çok fazla olduğu durumlarda gerçekleştirilen, yüz hatlarının ve elmacık kemiklerinin daha orantılı ve estetik  bir görünüme sahip olunması için yanaktaki fazla olan yağ dokularının alındığı cerrahi bir işlemdir.

 V yüz tipine sahip olmak isteyen kişilerin sıklıkla başvurduğu bir yöntem olan Hollywood yanağı (bişektomi), genellikle U veya kare yüz tipine sahip olan kişilerin çoğunlukla tercih ettiği bir yöntemdir. Yanak bölgesinde oluşan fazla yağ dokuları, kişinin hızlı kilo alıp vermesiyle de bağlantılıdır. Yanakta oluşan fazla yağ dokuları sadece kilolu bireylerde görülmeyeceği gibi zayıf bireylerde de sıklıkla görülebilir. Fazla yağ dokularının birikimi, zaman içerisinde kişinin yüz hatlarını gizlemeye başlar ve bu sebepten ötürü kişinin yanakları tombul bir görünüme sahip olmaktadır. Kiloluymuş hissiyatına sebep olabilen bu durum, kişinin özgüveninin bir hayli zedelenmesine yol açabilmektedir. 

Hollywood Yanağı Estetiği( Bişektomi) Nasıl Yapılır?

Operasyon, ağız içinden yaklaşık 1 cm kesi açılarak yapılmaktadır. Açılan kesiden yağ yastıkçıklarına ulaşılır ve  fazla olan yağ dokularının çıkarılmasıyla operasyon gerçekleştirilir. Operasyon sonunda açılmış olan kesiler küçük dikişler atılarak kapatılır.Hastayı rahatsız eden dolgun görünüm ortadan kaldırılır. Ve böylelikle elmacık kemikleri ve çene hatta daha belirgin bir hale gelmektedir. Hollywood yanağı estetiğindeki en önemli nokta ise kişinin yüz hatlarına ve yüz şekline göre doğru oranda yağ alınmasıdır. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen bu operasyon tercihe bağlı olarak genel anestezi altında da yapılabilir. Operasyon yaklaşık 40-50 dk kadar sürmektedir. Ve hasta aynı gün içerisinde taburcu edilir. Operasyon ağız içerisinde yapıldığı için operasyon sonrasında iz kalma durumu olmamaktadır. 

Hollywood Yanağı Estetiği (Bişektomi) Sonrası İyileşme

Operasyon sonrası ilk 3 gün boyunca ağız içindeki dikişlerin enfeksiyon olmaması için  ağız ve diş  bakımına özen gösterilmelidir.Ağız içerisindeki dikişler bir süre sonra kendiliğinden erimektedir.  İlk 3 gün sıvı gıdalar tüketilmelidir. Operasyon yapılan yanak bölgesi genellikle 1 hafta içinde  iyileşse de, yüzde ve yanakta 2-3 hafta ödem ve şişlik  görülebilir. Bu normaldir. Doktorun önerdiği ölçüde yapılan soğuk kompres uygulamaları şişlik ve ödemin azalmasına yardımcı olup aynı zamanda iyileşme sürecinin de kısalmasına yardımcı olmaktadır. 

Kimler Hollywood Yanağı Estetiği (Bişektomi) Yaptırabilir?

Bu operasyon kişinin normal kilosunda olup yanaklarında dolgunluk olan ve  vücut hatlarına uymayan yanak formlarına sahip kişilere uygulanabilir. Bu operasyon için herhangi bir yaş sınırı yoktur, kadın ve erkeklere uygulanabilir ancak, bu operasyon için uygun görülen alt yaş sınırı 25 yaş olarak tercih edilmektedir. 25 yaşına kadar yanak gelişimi ve yüz hatları değişim gösterebileceği için bu operasyon tercihen yanak ve yüz hatları gelişimini tamamlamış kişilere uygulanmaktadır. Aşırı kiloya sahip,obeziteli bireylere,yanaklarında herhangi bir dolgunluk olmayan, yanakları ince yapıda olan  ve 50 yaş üzerindeki hastalara bu operasyon önerilmemektedir.