UYLUK GERME OPERASYONU

Kalçaların estetik bütünlüğünü tamamlayan, en önemli kısım bacakların iç yüzü olan ‘uyluk’ bölgesidir. Bu alanlardaki estetik problemler tüm bacağı etkilemekte ve hastaların bacaklarını saklamasına ve arzu edilen şekilde kıyafet seçilememesine hatta yürürken sürtünmeye yol açarak dermatit başta olmak üzere çeşitli cilt hastalıklarına da sebep olarak hastaları rahatsız edebilmektedir. Yaş, aşırı kilo alıp verme ve genetik faktörler gibi etkenlerle deri elastikiyetinin azalması ve deri altı yağ dokusunun artması veya azalması sonucu uyluk bölgesinde sarkma, boyut ve şekil bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Kişinin olduğundan yaşlı ve sağlıksız görünmesine neden olan bu deformasyonlar, uyluk germe operasyonu ile düzeltilmektedir. Uyluk germe operasyonu, uyluk bölgesinin iç kısımlarındaki derinin ve altındaki yağ dokusunun birlikte çıkarılması ve uyluğun sıkılaştırılmasını içeren estetik ve fonksiyonel bir girişimdir. Bu cerrahi işlem sayesinde hem bacağın iç kısmına gergin bir görünüm kazandırılır hem de bu bölgenin birbirine sürtünmesine bağlı oluşan rahatsızlıklar düzeltilir. Uyluk germe estetiği için ideal adaylar, göreceli olarak iyi bir vücut ölçüsüne sahip olan, ancak uyluk iç yüzlerinde egzersiz ve diyet ile düzeltemedikleri gevşek bir deriye ve fazla yağ dokusuna sahip bireylerdir. 

Uyluk Germe Operasyonu Nasıl Yapılır?

Uyluk germe operasyonu, uyluk bölgesinin üst ve iç bölgelerindeki sarkmış olan fazla cilt ve yağ dokusunun çıkarılmasıdır. Kasık bölgesinden uyluk iç kısmına uzatılan bir kesi yoluyla fazla cilt ve cilt altı yağ dokusu çıkarılır. Alt kısımdaki deri gerilerek yukarı çekilir ve kasık bölgesine dikilir. Kesi izi kasık – uyluk kısmındaki katlantı içinde saklandığı için ve zamanla çizgi şeklinde belli belirsiz bir hal almaktadır. Özellikle aşırı kilo kaybı olan hastalarda sadece enine kesi yapılarak uyluğun gerilmesi yeterli sonuç vermeyebilir. Uyluk içi cildinin boyuna da gerilmesi gerekir. Bu yüzden seçilmiş bu grup hastalara ‘T’ şeklinde kesi ile uyluk germe operasyonu yapmak gerekir. Uyluk germe operasyonu genel anestezi altında hastane ortamında yapılmaktadır. Operasyonun süresi yaklaşık 2 saat kadar sürebilmektedir. 

Uyluk germe operasyonu çoğu zaman ‘lazer liposuction’  operasyonu ile kombine edilebilir. Özellikle, uyluğun diğer kısımlarındaki yağ birikimleri azaltılarak daha düzgün bir bacak görünümü elde edilebilir. Eğer uyluk içinde orta düzeyde bir yağlanma ve hafif bir gevşeme varsa o zaman tek başına lazer liposuction uygulaması yeterli olmaktadır.

Uyluk Germe Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Uyluk germe operasyonu sonrası, ilaç ile kontrol edilebilen hafif bir ağrılar olabilir. Operasyondan 12 ile 24 saat sonra hasta taburcu edilir ve evine gönderilir. Üç gün sonra normal sosyal hayata dönülebilir ve iki hafta sonra da işe başlanabilir. Operasyon sonrası dönemde istirahat etmek çok önemlidir. Çünkü dikişler kasık bölgesindedir ve çok kolay deforme olup yara oluşturabilir, açılabilir. Verilen ilaçların düzenli kullanılmasına, yara bakımına ve pansumana özen gösterilmesi gerekebilir.

Uyluk Germe Operasyonu İçin İdeal Adaylar Kimlerdir?

Uyluk germe operasyonu genellikle ileri yaşa bağlı ve aşırı kilo verme sonrası oluşan sarkmalarda uygulanan bir işlemdir. Ameliyat için alt sınır 18 yaş olarak görülse de üst yaş sınırını, kişinin ameliyata engel herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığı belirlemektedir.

Operasyon Sonrası Hareket Kısıtlılığı Oluşur Mu?

Uyluk germe operasyonu sonrası, yürüme ve bacakları hareket ettirmede hiçbir sakınca yoktur. Ancak, ilk iki hafta uyluk içlerinde hissedilen gerginliğin azalması için fazla ayakta kalmaktan, bacakları aşırı açmaktan, egzersiz ve spordan kaçınılmalıdır. Bu süreç her geçen gün biraz daha azalır ve kişiden kişiye değişmekle birlikte, 2 hafta içinde kişi normal hayatına tamamen dönebilir.

Operasyon Sonucu Kalıcı Mıdır? Tekrar Sarkma Söz Konusu Mudur?

Uyluk germe operasyonunun sonucu, her ne kadar uygulanan tekniğe ve yapılan germe miktarına bağlı olsa da, kişinin deri elastikiyeti de oldukça önemlidir. Ameliyat sırasında uyluk, uygun olan en iyi şekilde gerilir; ancak ameliyat sonrası aşırı kilo alıp verme, yaş ve yerçekimi gibi faktörler uzun dönemde uyluk bölgesinde tekrardan bir sarkmaya yol açabilmektedir.