Piezo Burun Estetiği

Piezo Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Rinoplasti

Burun Ucu Estetiği

burun ucu estetiği

Revizyon Burun Ameliyatı

Revizyon Burun Ameliyatı

Mersin Burun Estetiği ve Ameliyatı

Burun, insanların yüz güzelliğini etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Yüz hatları ile uyumsuz bir burun birçok yetişkin için önemli bir sorun ve mutsuzluk kaynağı olabilmektedir. Bu nedenle burun estetiği operasyonları tercih edilmektedir. Özellikle son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte Mersin burun estetiği operasyonlarında yaşanan gelişmeler yetişkinlerin daha yaygın bir şekilde burun estetiğine yönelmesine olanak sağlamaktadır.

Estetik operasyonlar arasında en yaygın yapılan ameliyatlar burun estetiği, diğer ismi ile rinoplasti ameliyatlarıdır. Uzman hekimler tarafından yapılan bu ameliyatlar sayesinde bireyler yüz tipine uygun bir burun yapısına sahip olabilmektedir.

Mersin burun ameliyatı kişiye özel olarak yapılan uygulamalardır. Çünkü her bir bireyin burun yapısı ve şekli birbirinden farklıdır. Aynı zamanda yüzde bulunan diğer uzuvların birbiriyle olan orantısı ve bunların burun ile bir araya geldiklerinde oluşturdukları ahenk kişiden kişiye değişmektedir. Dolayısıyla burun estetiği denildiğinde her bir kişi için tüm oranlamalar ve şekillendirmeler farklı olarak tasarlanmaktadır. Burada hedeflenen uyumun sağlanabilmesi için gereken en önemli başarı ise hekimin başarısıdır.  

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği uzman estetik ve plastik cerrahlar tarafından yapılan bir operasyon türüdür. Burun yapısından şikayetçi olan herkesin başvurabileceği bu yöntem sayesinde burun şeklinde istenilen düzeltmeler yapılabilmektedir. Burun estetiği çoğunlukla estetik kaygılar üzerine yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda sonradan yaşanabilen kaza veya travmatik yaralanmalar sonucunda da burun deforme olabilmekte ve burun estetiğine ihtiyaç duyulabilmektedir.

Burunda var olan bozuklukların doğum kusuru olması ya da sonradan gelişmesi burun estetiği süreçlerini etkileyen bir durum değildir. Burada asıl amaç bireylerin daha güzel bir burun ve dolayısıyla daha güzel bir yüze sahip olmak için bu yöntemi tercih ediyor olmalarıdır.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun yapısal olarak kemik, kıkırdak ve deriden oluşmaktadır. Kemik yapı üst kısımda bulunurken alt kısımda kıkırdak yapı bulunmaktadır. Ve tüm bu yapının üzeri deri ile kaplıdır. Dolayısıyla burun estetiği ameliyatları yapılırken deformasyon durumuna göre bu üç bölüm birden de değişime alınabilmektedir. 

Mersin burun ameliyatları planlanırken bireylerin yüzüne ait diğer özellikler ve neleri değiştirmek istedikleri göz önüne alınmaktadır.  Hastaların taleplerine ve sahip oldukları burun yapısına göre uzman hekimler en doğru planlamayı yaparak kişiye uygun ameliyat için süreci başlatmaktadır. 

Burun estetiği ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Donanımlı bir ameliyathane ortamında, genel anestezi verilen hastalar için uygulana operasyon süresi kişiye göre değişmektedir. Ortalama 1-3 saat arasında tamamlanan burun estetiği operasyonlarında süreç burundaki deformasyona bağlı olarak belirlenmektedir.    

Piezo Tekniği ile Yapılan Burun Estetiği Nasıl Gerçekleştirilir?

Piezo rinoplasti, burun estetiği operasyonu sırasında sıkıntılı olan burun kemiklerini hassas bir şekilde düzeltebilmek amaçlı ultrasonik salınımlar yardımıyla burun kemiğinin kırılmadan şekillendirmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilir. Piezo rinoplasti tekniği sayesinde operasyon esnasında  burun içindeki yumuşak dokuları, sinirleri ve damarları herhangi bir zarara uğratmadan burnun yeniden şekillendirilmesi amaçlanır. Geleneksel burun estetiği operasyonlarına kıyasla bu teknikle yapılan operasyon sonrası morluk ve şişlik neredeyse minimuma indirilmiş olur. Bu yöntemle yapılan burun estetiği operasyonlarında oluşabilecek hata riski çok daha düşüktür. Aynı zamanda bu cihazla minimal kesim yapılabilirken oluşabilecek mukozal hasarlarda kontrol altına alınabiliyor. Bu cihazın en temel özelliklerinden bir diğeri ise cerraha, daha hassas çalışma ve daha hızlı işlem yapabilme olanağı sunmasıdır. Operasyon boyunca kontrolün tam sağlanabilmesi için çok fonksiyonlu ayak pedalı ve dokunmatik ekranı ile kolayca ayarlanabilme olanağına sahiptir. Bu teknik operasyon esnasında cerraha esneklik sağlarken aynı zamanda da hastaya daha az hasarlı, daha hızlı ve daha kolay iyileşme süreci sağlar. Bu operasyon açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilir. Çoğunlukla açık teknik tercih edilmektedir. Genellikle bu operasyon hasta konforu açısından genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon yaklaşık 2 – 3 saat sürebilmektedir.

Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Oldukça yaygın bir şekilde uygulanan burun estetiği operasyonları burun şeklinden rahatsız olan herkes için yapılabilmektedir. Doğuştan ya da sonra da yaşanan bir kaza sonucunda burun şekli olması gerekenden kötü ve şekilsiz olan bireyler burun estetiği yaptırabilmektedir. Bunun için hastalarda aranan öncelikli şart 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Çünkü 18 yaşın altında olan bireylerde yüz bölgesi henüz gelişimini tam olarak tamamlamadığı için bu sürenin beklenmesi ve hastaların en az 18 yaşını doldurmuş olması önerilmektedir. 

Yaş kriterini doldurduktan sonra aranan bir diğer koşul kişilerin genel anestezi alabilecek düzeyde genel sağlık durumlarının iyi olmasıdır. Her ameliyat öncesi rutin bazı tetkikler yapılmakta ve bu tetkikler sonucunda kişilerin burun estetiği ameliyatı olmasında bir sorun olmadığı tespit edildiğinde ameliyat yapılabilmektedir.  

Burun Estetiği Öncesi Yapılması Gerekenler

Burun estetiği yaptırmaya karar verdiyseniz ameliyat öncesinde hem doktor seçimi sürecinde hem de operasyon öncesi süreçte bilmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Öncelikli olarak ameliyata karar verdiğinizde en doğru hekim seçimi sizler için en önemli noktayı teşkil ediyor. Çünkü operasyon başarıları teknoloji kullanımı ile birlikte hekimlerin deneyimi ve sahip oldukları başarıdan geçiyor. İstediğiniz bir burun yapısına kavuşabilmek ve hayal ettiğiniz düzeyde bir sonuç alabilmek için en iyi estetik cerrahlar ile sürece başlamanız öneriliyor. 

Mersin burun ameliyatı denilince akıla ilk gelen isimlerden biri olan Dr. Necmettin Tütüncü bugüne kadar yapmış olduğu başarılı ameliyatlar sayesinde bu alanda güven duyulan bir cerrah olarak tanınıyor. Kendisi ile ön muayene gerçekleştirerek aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Çünkü bir hasta ile cerrah arasındaki iletişim operasyon başarısını etkileyen bir diğer önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Hasta ile cerrah arasındaki etkileşim güçlü olduğunda hasta tam olarak taleplerini iletebiliyor. Ve cerrah tüm açıklığı ile beklenen ve istenen düzeye ne denli ulaşılabileceği konusunda hastayı şeffaf bir şekilde bilgilendiriyor.  

Cerrah seçiminin ardından artık ameliyat öncesi yapmanız gerekenler konusunda hazırlıklarınızı başlatmanız gerekiyor. Her ameliyatta olduğu gibi burun estetiği ameliyatı öncesinde kan sulandırıcı ilaçları kullanmayı bırakmanız gerekiyor.  Genel anestezi alacağınız için operasyon saatinden önce en az 8 saat kadar hiçbir şey yiyip içmemeniz gerekiyor. Ve doktorunuzun sizlere belirtmiş olduğu tüm uygulamaları harfiyen yerine getirmiş olmanız isteniyor.   

Burun Estetiği Sonrası Yapılması Gerekenler

Mersin burun estetiği ameliyatları genel anestezi ile yapıldığı için ameliyattan sonra 1 gece hastane süreciniz olacaktır. Hastanede kaldığınız süre boyunca damar yolu ile gerekli ağrı kesiciler verildiği için yoğun bir acı ve ağrı durumunuz olmayacaktır. Hastaneden çıktıktan sonra doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesici ilaçları gerektiği şekilde kullanarak bu dönemi en az ağrı ile atlatabilirsiniz.

Mersin burun estetiği ameliyatlarından sonra ilk birkaç gün göz çevresinde şişlik ve morluk oluşabilmektedir. Bunlar deformasyonun boyutuna göre ortaya çıkmaktadır. Ancak kendiliğinden kaybolmaktadır. Burun ameliyatlarında silikon tamponlar kullanılmaktadır. Silikonlar tamponlar hastadan hastaya farklılıklar göstermekle birlikte 3-7 gün içinde çıkartılır. Bu süreçte hafif yatar pozisyonda ve dinlenme halinde olmanız önerilmektedir. Aynı zamanda hijyen kurallarına maksimum düzeyde uymanız önerilmektedir.  

Tampon çıkarıldıktan sonra süreç daha kolay işleyecektir. Bu dönemden sonra da uzun bir dönem hijyen kurallarına ve çarpma riskine karşı maksimum düzeyde önlem alıyor olmanız gerekmektedir.  

Tüm bunlarla birlikte gözlük kullanımı önemli bir detaydır. Burna yapacağı baskı nedeniyle gözlük ve güneş gözlüğü kullanımı en az 3 ay kadar kullanılmamalıdır. Ve beslenme düzeninizin kabızlıktan uzak şekilde planlanması sizler için önemli detaylardan bazılarıdır.      

Burun estetiği sonrası iş yaşamı

Burun estetiği ameliyatlarında dinlenmeniz gereken süre bir haftadır. Ameliyatın ardından hastaneden çıktıktan bir hafta sonra ilk kontörlünüz yapılacak ve koyulan tampon alınacaktır. Bu süreyi evde geçirmeniz gerekmektedir. Ancak tampon alındıktan sonra, ikinci hafta itibariyle korunaklı bir şekilde iş hayatına geri dönebilirsiniz. Ancak her koşulda burnunuzu aşırı sıcaktan, aşırı soğuktan, darbe ve vurmalardan korumalısınız.

Burun Estetiği Sonrası Spor

Burun estetiği ile birlikte solunum konusunda da bir süre bazı sıkıntılarınız oluşacaktır. Aynı zamanda burnunuzu uzun bir süre her tür darbeye ve vurmaya karşı korumanız gerekmektedir. Bu nedenle ağır spor ile uğraşanlar için burun estetiği oldukça zorlayıcı bir süreç olacaktır. Basıncı artıran aktiviteler ameliyattan sonra bir dönem uzak kalmanız gereken şeylerdir

Mersin burun ameliyatı sonrasında 4-5 gün sonra hafif tempo ile yürüyüşlere başlayabilirsiniz. Bir aylık süreyi doldurduktan sonra yüzme ve jimnastik gibi aktivitelerinize geri dönebilirsiniz. Ancak fitness veya baş üstü egzersizler gibi ağır sporlar için sizlere önerilen süre en az 4 aydır. Ameliyattan sonraki ilk çeyrekte basıncı artıran aktiviteler yasak olacaktır.  

Burun Estetiğinin Riskleri

Burun estetiği en sık yapılan estetik operasyonlardandır. Ve her ameliyatta karşılaşılan risklerin dışında farklı risklerle çok nadir karşılaşılmaktadır. Kısacası burun estetiği ameliyatı için öngörülen genel ve spesifik risklerden bazıları şunlardır;

  • Enfeksiyon riski,
  • Aşırı kanama riski,
  • Anesteziye karşı oluşan alerjik riskler,
  • İlaçlara karşı oluşan alerjik riskler,
  • Hematom riski,
  • Kalıcı şişlik riski,
  • Koku alma fonksiyonlarında zayıflama ve kayıp riski,
  • Tatmin edici sonuçlara ulaşamamak, 
  • Burun şeklinde asimetri riskidir. 

Tüm bu risklerin görülme oranı oldukça düşüktür. Her ameliyatta oluşan risklerin dışında burun estetiği ile oluşacak olan riskler doktorunuzun başarısına bağlı olan detaylardır. Başarılı bir rinoplasti uzmanı yapmış olduğu tüm ameliyatlarda yüksek başarı elde etmektedir. Ve bu risklerin bu operasyonlarda görülme oranı yok denecek kadar azdır. 

Mersin Burun Estetiği Zor Bir Ameliyat mı?

Burun estetiği ameliyatları genel anestezi ile yapılan zor ameliyatlardır. Ancak eski dönemler ile kıyaslandığında o uygulamalar göre daha kolay bir hal almıştır. Bu uygulamalar önemli düzeyde cerrahi deneyim isteyen uygulamalardır. Dolayısıyla cerrah seçiminiz süreci kolaylaştıran bir etken olacaktır. Aynı zamanda klinik veya hastane seçimleriniz ve ameliyatlarda kullanılan teknolojik düzey yine ameliyatı ve sonrasını kolaylaştıran süreçler sağlayabilmektedir.  

Mersin Burun Estetiği Fiyatları

Mersin burun estetiği fiyatları yapılacak olan operasyona göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı operasyonlarda çok az bir düzeltme işlemi olarak ve dolayısıyla ameliyat 1-2 saat gibi kısa bir sürede tamamlanacaktır. Bazı ameliyatlar ise deformasyon çok yoğun olduğu için daha uzun ve zorlayıcı olabilmektedir. Bu detaylar burun estetiği fiyatlarını değiştirmektedir. Bununla birlikte operasyonun yapılacağı klinik veya hastanenin donanımlı ve yüksek teknolojili olması fiyatları etkileyen bazı noktalar olarak ele alınmaktadır. Bu nedenle en doğru fiyat bilgisi için hekiminizle iletişim kurmanız ve en güncel fiyat bilgisini ön muayenenin ardından edinebilmeniz en sağlıklı yöntem olacaktır.

Mersin Burun Ameliyatında Doktor Seçimi

Mersin burun ameliyatı operasyonlarında başarılı bir sonucun en önemli etkenlerinden birisi seçmiş olduğunuz doktorlardır. Operasyon başarısı direk olarak doktorun başarısı ve deneyimi ile doğru orantılıdır. Bunun için burun deforme boyutunuz ne olursa olsun bu alanda daha önce farklı birçok ameliyat gerçekleştirmiş ve yüksek başarı oranları elde etmiş olan doktorlardan yana seçim yapıyor olmanız en doğru adım olacaktır. Buna rağmen literatürlerde de belirtildiği üzere ikincil burun ameliyatı olma ihtimali mevcuttur bu durum göz ardı edilmemelidir

Mersin burun ameliyatında doktorun net ve şeffaf olması çok önemli bir gerekliliktir. Çünkü operasyon öncesi çok büyük hayalleri olan hastalar operasyon sonrası aslına başarılı bir sonuç bile olsa hayal ettiklerinin dışında oluşan şekillendirmelerde hayal kırıklığı yaşayabilmektedir.  Bunun ise en önemli sebebi doktorun ön muayene sürecinde gereken şeffaflığı göstermemesi ve sonucu net olarak hasta ile paylaşmamasıdır. Oysa hastanın beklentisi ne olursa olsun, operasyon sonucunda ulaşılabilecek olan detaylar hasta ile net olarak paylaşılmalıdır. Böylelikle hastalarda oluşacak hayal kırıklığı riski ortadan kalkacaktır.

Dr. Necmettin Tütüncü Mersin burun ameliyatı alanında en başarılı hekimlerden birisidir. Bu alanda daha önce yapmış olduğu yüzlerce farklı operasyonda elde etmiş olduğu başarılar kendisinin en önemli referanslarıdır. Yapılacak olan bir ön muayene ile sizlere oluşabilecek sonuçları tüm şeffaflığı ile iletecek olan Dr. Necmettin Tütüncü İle hedeflemiş olduğunuz burun yapısına kavuşabilirsiniz.