İP ASKI UYGULAMASI

Yerçekimi ,yaş faktörü, cilt yapısı ve genetik faktörler gibi birçok sebeplere bağlı olarak zamanla cilt yapısında gelişen kırışıklıklar ve sarkmalar, daha çok kadınların rahatsız olduğu bir durum gibi düşünülse de, erkekleri de oldukça rahatsız eden bir durum haline gelmiştir. 

İp askı uygulaması; cerrahi uygulamalar yaptırmak istemeyen, yüz hatlarından memnun olmayan, sarkma ve kırışıklık şikayetleri bulunan kişiler için son zamanlarda tedavi amaçlı tercih edilen önemli uygulamalardan biridir. Halk arasında Fransız askı olarak da bilinen bu uygulama, özellikle belirli bir yaştan sonra daha çok tercih edilmeye başlanan işlemler arasında yer almaktadır. Fransa’da geliştirilen bir ameliyatsız estetik uygulaması olan ip askı uygulaması; içi polyester dışı ise silikon bir malzemeden yapılmış esnek ipler sayesinde cilt dokusunu gererek daha genç ve canlı bir görünüm elde edilir. İp askı uygulaması yüz ve boyun bölgesinde birçok noktalarda kullanılabildiği gibi vücudun bazı bölgelerinde de bu uygulama yapılabilmektedir. Meme sarkmaları ve deformasyonlarının düzeltilmesi, kalça bölgesindeki sarkmaların toparlanması, kol ve bacak içi bölgelerinde oluşan sarkmaların sıkıştırılmasında da bu yöntem kullanılabilmektedir.  

İp Askı Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Uygulama öncesi işlem yapılacak olan bölgeye lokal anestezi uygulanarak işlem yapılacak olan bölge uyuşturulur. İşlem süresi uygulama yapılacak olan bölgeye ve işleme göre değişiklik gösterebilecek olup yaklaşık 45-60 dk arasında gerçekleştirilmektedir. Uygulama öncesi yapılan kontrolde işlem yapılacak olan bölgelerin belirlenir. Ve işlem bu belirlenen noktalardan ipleri deri altına yerleştirmeyle başlar. Deri altına yerleştirilen iplerin tutunma bölgesi, kulağın üst kısmındaki saçlı deri içinden yapılması tercih edildiği için bu işlem dikişe gerek kalmadan uygulanabilmektedir. Eğer ip askı uygulaması yüz için değil de vücudun farklı bir bölgesine uygulanırsa, ip askılar daha farklı bölgelere tutturulabilir. 

İp Askı Uygulaması Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

– Alın çizgileri
– Yanaklar
– Elmacık kemikleri
– Çene hattı
– Boyun
– Kaz ayakları
– Kaş bölgesi
– Gıdı bölgesi
– Gülümseme çizgileri

İp Askı Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

– Mimikleri herhangi bir şekilde etkilemez ve kişinin doğal ifadesini bozmaz.
– Genç, daha canlı  ve dinamik bir görünüm sağlanır.
– Cerrahi bir operasyon değildir. Tamamen medikal bir işlem olmasından kaynaklı cerrahi yolla yapılan yüz germe uygulamaları yaptırmaktan çekinen kişiler için oldukça konforlu bir alternatiftir.
– Kişi uygulama sırasında herhangi bir ağrı veya sızı hissetmez. Çok güvenilir ve konforlu bir işlemdir.
– Cildin yenilenmesine katkı sağlar.
– İşlem sayesinde oluşan cildin gerilmesinin yanı sıra cildin kolajen oluşumunu da olumlu tetikler.

İp Askı Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

– İşlem yapılan bölgeye masaj yapılmamalı ve ovuşturulmamalıdır.
– Uygulamadan sonra 1 hafta boyunca kişinin yüzüstü değil, sırt üstü yatması önerilir.
– Özellikle çene hareketlerini bir süre minimumda tutmak gerekebilir.
– İşlemden sonraki 1 hafta; yüz masajı, diş tedavisi ve ağır spor aktiviteleri yapılması önerilmez.
– Duş alırken çok sıcak su kullanılmamalıdır. Cilt yüksek sıcaklığa maruz bırakılmamalıdır. Sauna,spa ve hamam gibi yerlere bir süre girilmemelidir.

İp Askı Uygulaması Ne Kadar Süre Kalıcıdır?

Yapılan işlemin etkisi kişiden kişiye, yaş faktörüne, cilt yapısına ve kişinin metabolizma durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Eriyebilir formdaki ipler, genellikle 2 ve 3 yıl kalıcılık özelliğine sahiptir. İpliklerin zamanı durdurma gibi bir etkisi olmadığından dolayı kişinin yaşlanmasını önlemek gibi bir mucize beklemesi de yanlış olabilir. Kişinin kalıcı yüz germe etkisi istemesi durumunda cerrahi yüz germe işlemi yapılması tavsiye edilir. Sadece cerrahi uygulamalar kalıcılık gösterir.