BACAK ESTETİĞİ

Bacak estetiği; kalçalardan ayak bileğine kadar, bacağın tamamına orantılı, estetik ve çekici bir görünüm kazandırmak için yapılan tüm estetik operasyonları kapsamaktadır. Bacakların çok kalın, çok ince, asimetrik ya da çarpık olması, rahatsız edici bir görüntüye neden olabilmektedir ve bu da kişide özgüven kaybının görülmesine yol açabilmektedir. Bacak estetiği operasyonu; bacaklarının görünümünden memnun olmayan kişiler tarafından günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Bacaklarındaki çarpıklık, eğrilik gibi sorulardan muzdarip pek çok kadın, istediği her şeyi giyememekten şikâyet etmektedir. Ancak günümüzde artık sadece kadınlar değil erkekler de vücut estetiğine önem vermektedir. Bacak inceltme, çarpık bacak tedavisi gibi bacak estetiğine yönelik operasyonlar da artık kadınlar kadar erkeklerin de ilgisini çekmektedir. 

Bacak Estetiği Operasyonu Nasıl Yapılır?

Bacak bölgesine yapılabilecek birçok işlem vardır. Bunlar hastanın ihtiyacına göre, tek başına ya da bir arada uygulanabilmektedir.

-Liposhaping: Yağlanma en çok basenler, uyluk içleri ve diz içlerinden olur. Bu bölgelerden yağın alınması ile bacaklar daha uzun ve düzgün görünür. Ayrıca bacaklara çepeçevre liposuction yapılarak genel bir incelme de sağlanabilir. Diz altı ve ayak bileği çevresi ince kanüllerle inceltilir. Alınan yağlar gerekli görülen bölgelere eklenerek daha düzgün görünen bacaklar elde edilebilir. Yağ ekleme işlemleri en sık diz altlarına ve baldırlara yapılır. Ayrıca ufak eğrilikler de yağ enjeksiyonları ile gizlenebilir.

-Kalf protezleri: İnce bacaklar istenen bir şey olmasına karşın, çok ince olduğunda çirkin görünebilir. Özellikle dizin alt kısmı orantısız bir şekilde ince olan hastalarda silikon kalf protezleri iyi bir çözüm sunabilir. Diz arkasından yapılan küçük bir kesi ile protez yerleştirilir. Böylelikle bacaklar daha kalın ve adaleli görünür, ince ayak bileği vurgulanarak bacaklara daha çekici bir görünüm kazandırılır. Özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen erkek ve kadınlar kalf protezlerini tercih ederler.

-Uyluk germe: Uylukların iç tarafındaki ince cilt yaşın ilerlemesi ve kilo alıp vermeler sonucunda gevşer ve sarkar. Bu durumda dikey bir iz bırakacak şekilde cilt fazlası çıkarılarak uyluklar sıkılaştırılır.

-Dolgu uygulamaları: Bacaklarında ufak eğrilikler olan, ancak yağ enjeksiyonu için yeterli yağı olmayan hastalarda hyaluronik asit dolguları yapılabilir. En çok bilinen marka

 Macrolane ‘Dir. Macrolane dolguları yaklaşık 1 yıl dayanmaktadır.

Bacak estetiği Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Operasyondan iki gün sonra banyo yapılabilir. Liposhaping işlemi sonrasında yaklaşık 3 hafta korse kullanılır. Diz altına liposhaping uygulamalarından ve kalf protezlerinden sonra yine 3 hafta varis çorabı kullanılması gerekmektedir. Diz altına ve ayak bileğine yapılan liposhaping işlemlerinden sonra şişlikler uzun süre devam edebilir. Bu bulgular zamanla  giderek azalır ve kaybolur. Hastaların ilk haftalar olabildiğince az ayakta kalmaları ve bacaklarını yükseğe kaldırmaları tavsiye edilir. Kalf protezi sonrasında da aynı şekilde ilk haftalar hareketlerin kısıtlanması gerekir. Üçüncü haftadan sonra koşma dışında spora izin verilir. Altıncı haftadan sonra her türlü aktivite serbesttir. Operasyon sonrası bacakların daha hızlı şekillenmesinde ikinci haftadan sonra başlanan LPG, radyofrekans ve lenf drenajı masajları oldukça faydalıdır.

Bacak estetiği operasyonunda anestezi gerekir mi?

Bacak estetiği ameliyatları ameliyathane ortamında ve yapılacak işleme bağlı olarak, genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Bacak estetiği operasyonu ne kadar sürmektedir?

Bacak estetiği operasyonları, yapılan işlemlere bağlı olmak üzere 1 – 4 saat kadar sürebilmektedir.

Bacak estetiği operasyonunun sonucu kalıcı mıdır?

Liposhaping sırasında verilen yağın bir kısmı kaybedilir, ancak bacaklarda elde edilen şekil değişiklikleri kalıcıdır. Aynı şekilde kalf protezlerinin de etkisi kalıcıdır. Macrolane enjeksiyonları 1 yıl içerisinde tamamen kaybolur. Hastaların cerrahi ile alınan sonucu koruyabilmek için kilolarına dikkat etmeleri, düzenli spor ve cilt bakımı yaptırmaları önemlidir.