GENİTAL ESTETİK 

Genital estetik, kadınlardaki vulva ve vajina bölgesinde oluşan deformasyonların düzeltilmesini sağlayan operasyonların tümüdür. Doğuştan itibaren var olan ya da sonradan meydana gelen problemleri, estetik ve fonksiyonel olarak düzeltmek için uygulanmaktadır.

Genital bölgede oluşmuş deformasyonlar, estetik açıdan kötü bir görünüme yol açmakla kalmaz; kadında güvensizlik, cinsellikte yetersizlik, tatmin olamama ya da utanma gibi sorunlara da neden olabilmektedir. Tıp alanındaki ilerlemeler sayesinde, genital estetik cerrahisi ve cerrahi olmayan müdahaleler ile etkili sonuçlar elde edilebilmektedir. Kişinin sosyal olarak kendisini iyi hissetmesi ve cinsel hayatında partnerine uyumunun artması amaçlanmaktadır. Genital estetik prosedürleri son yıllarda, kozmetik cerrahi alanının en hızlı büyüyen alt uzmanlık alanlarından biri haline gelmiştir. 

 

Genital Estetik Operasyonları

 

Labioplasti (Labium estetiği – büyük ve küçük dudaklara yapılan müdahaleler)

Labium adı verilen dudaklar dış genital bölge yapısını oluşturan daha kalın ve dolgun olan kısımlar yani büyük dudaklar ile daha içte yerleşen ince olan küçük dudaklardır.

Zaman içinde kişisel özelliklere bağlı olarak ya da yaşa bağlı sarkmalar uzamalar görülebilir. Bu durum görüntü bozukluğuna neden olabilmektedir. Örneğin; mayo, bikini giyildiğinde önde kabartı şeklinde durmasıyla rahatsızlık verebilir ya da cinsel ilişki sırasında girişi kapatarak zorlanmaya ya da ağrılı ilişkiye neden olabilir. Basit bir operasyon ile bu uzamış ya da sarkmış dudaklar kısaltılabilir ve şekillendirilebilir. İçi boşalmış, gevşemiş dudakların ise dolgunlaştırılması sağlanabilir. Labioplasti sonrası, hasta rahatlıkla günlük hayatına dönebilir. Ancak iyileşme süresi boyunca 4-5 hafta kadar cinsel ilişkiye ara vermek gerekebilir.

 

Vajinoplasti (Vajina estetiği – vajina daraltma işlemleri)

Halk arasında vajina estetiği olarak bilinen vajinoplasti, cerrahi olarak ya da lazer ile yapılabilmektedir. Lazer ile vajinal estetiği hızlı bir işlemdir. Zaman içinde yapısal olarak ya da vajinal doğumlara bağlı olarak genişlemelere sık rastlanmaktadır. Bu gibi şekil bozuklukları cinsel birliktelikte alınan zevkin hem kadın hem de erkek tarafından azalması ya da yok olmasına neden olabilmektedir. Cerrahi müdahale ile gevşeyen doku fazlalığı alınarak daraltma ve etrafındaki dokuların gençleştirilmesi sağlanmaktadır. Son zamanlarda lazer yöntemi ile ofis ortamında anestezi gerektirmeden çok kısa ve kolay bir yöntemle de vajina daraltma işlemi yapılmaktadır. 

 

Doğum sonrası yırtılma izlerinin onarılması

Vajinal doğum esnasında bebeğin başının rahat çıkması için gerekli durumlarda epizyotomi işlemi uygulanabilir, yani bazı kesiler yapılabilir. Bu kesilerin iyi onarılamadığı, kötü dikiş tekniği kullanıldığı zaman ya da vajinanın kendiliğinden şekilsiz ve kontrolsüz bir şekilde yırtıldığı durumlarda genital bölgede çirkin görüntüler kalabilmektedir. Skar dokuları lokal anestezi kullanılarak basit bir şekilde çıkarılmakta ve dokular düzgün bir hizada karşılaştırılarak yeniden dikilmektedir. Bu esnada oluşan iç doku gevşemeleri ya da sarkmaları da düzeltilebilir. Vajina estetiği sonrası hasta günlük hayatına hemen dönebilir ancak iyileşme periyodu boyunca yani 6 hafta kadar cinsel ilişkiye ara verilmelidir.

 

Kızlık zarı dikilmesi

Sosyal ya da ailevi nedenlerle hastalar tarafından talep edilen kızlık zarı onarımı da genital estetik müdahaleler arasında yer almaktadır.

 

Mons pubis (vajina üst kısımları-dudaklar bölgesi) dolgunlaştırılması

Kolay, hızlı hastanın günlük hayatına devam edebilecek şekilde yapılan minik müdahalelerden oluşur.

 

Genital Estetik Operasyonları Sonrası İyileşme

Genital estetik işlemlerinde, hasta genellikle aynı gün taburcu edilir. Belirli bir süre boyunca bölgesel hijyene dikkat edilmeli ve geniş kıyafetler tercih edilmelidir. Herhangi bir enfeksiyon olasılığı ile karşılaşmamak için antibiyotik ilaçlar reçete edilebilir.  Yaklaşık 1 ay boyunca cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Ağır spor aktivitelerine 3-4 hafta kadar ara verilmelidir.