GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ (BLEFAROPLASTİ)

Göz kapağı ve göz çevresindeki dokularda yaşın ilerlemesi, yer çekiminin etkisi ve genetik faktörler gibi birtakım sebeplerden kaynaklı zaman  içerisinde sarkmalar meydana gelmektedir. Göz kapağı, yapısı gereği hem hareketli hem de çok ince derili bir yapıda olmasından kaynaklı zaman içerisinde cilt kırışıklığı kaçınılmaz olmaktadır. Alın bölgesinin yaş ilerledikçe aşağı doğru inmesi, alın ile birlikte kaşlarında göz kapaklarının üzerine düşmeye başlaması, böyle bir kaldırma gücü olmayan göz kapaklarını aşağıya çekmektedir. Göz kapağı derisi vücuttaki en ince yapılı deri olarak bilinmektedir. Dolayısı ile her göz hareketimizde göz kapağı derisinde biraz daha fazla kırışıklık ve sarkmalar meydana gelmektedir. Göz kenarlarındaki ‘kaz ayağı’ denilen kırışıklıklarda buna bir örnektir.

Göz kapağı estetiği operasyonu hem üst göz kapağına hem de alt göz kapağına uygulanabilen bir işlemdir. Göz kapağı bölgesindeki sarkan deri ile birlikte fazla bulunan dokuların çıkarılması ve fıtıklaşmış yağ dokusunun önündeki zarı kuvvetlendirme işlemidir. Bu operasyon ile birlikte aynı zamanda göz çevresinde oluşan torbalanmalar, morluklar ve çöküklükler de  giderilmektedir. Göz kapağı düşüklüğü yaşayan  kişiler sadece estetik açıdan değil aynı zamanda görme alanında oluşan daralma gibi sorunlarla da karşılaşabileceği için  tedavi edilmesi gerekebilir.  Göz kapağı estetiği yapılabilmesi için hastanın sağlık durumunun iyi olması, tıbbi bir rahatsızlığının bulunmaması ve kişinin ciddi göz problemleri olmaması bu operasyonu gerçekleştirebilmek için önemlidir. Operasyonun süresi hastanın çözülmesi gereken sorununa ve sorunun çözümüne en uygun olan tekniğe göre değişiklik gösterecek olup yaklaşık 1-1,5 saat kadar sürebilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Operasyon Süreci 

Göz kapağı estetiği operasyonunda birçok farklı teknik kullanılmaktadır. Öncelikle hastanın göz ve oküloplastik muayenelerinin detaylı yapılması ve hastanın göz, kapak fonksiyonlarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Soruna bağlı olarak uygulanacak olan teknik değişiklik göstermektedir.

Alt göz kapağı estetiği; Genç yaşlarda elmacık kemikleri üzerinde bulunan yağ yastıkçıkları ilerleyen yaş ve yer çekimi sebebiyle aşağı doğru kayıp yer değiştirmektedir.Bu durum alt göz kapağı altında çökme ve torbalanma meydana getirmektedir. Kirpik altından açılan küçük bir kesi yardımıyla doku kaldırılıp torbalanmaya sebep olan yağ dokusu varsa yayılır eğer kas ve yağ dokusu fazla ise fazla olan dokular çıkarılarak işlem yapılır. Ve böylelikle gözün altında oluşan çökme veya torbalanmanın düzeltilmesi amaçlanır.

Üst göz kapağı estetiği; Hastanın üst göz kapağında çıkarılması gereken yağ ve kas dokuları operasyondan önce çizim yapılarak belirlenir. Genel olarak göz kapağının katlanma çizgisi içinde gizlenecek şekilde ince bir hat üzerinden minik bir  kesi açılarak  fazla olan yağ ve kas dokularının çıkarılması ile gerçekleştirilen ve böylelikle üst göz kapağının istenilen yeterli gerginliğe ulaşılması sağlanacaktır. Alt ve üst göz kapağı estetiği eş zamanlı gerçekleştirilebilmektedir. Sadece alt göz kapağı veya sadece üst göz kapağı estetiği yapılacaksa lokal anestezi tercih edilebilir. Fakat her iki işlem aynı anda yapılacak ise genel anestezi tercihi hasta ve operasyonu yapan cerrah açısından operasyonun daha sağlıklı ilerlemesine olanak sağlayabilir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Kimlere Uygulanabilir?

Göz kapağı estetiğinde herhangi bir yaş sınırı yoktur. Genetik faktörlere bağlı olarak bazı hastaların 20’li yaşlarda bile bu operasyona ihtiyaç duyabildikleri gözlemlenmiştir.

Tabi erken yaşlarda ciddi bir göz kapağı düşüklüğü olmaması halinde bu operasyonun yapılması pek fazla önerilmez. Göz kapağı estetiği, genetik faktörler dışında yaşın ilerlemesi ile birlikte daha çok 35 yaş üstü bireyler tarafından tercih edilmektedir. Bu operasyon göz kapağında devam eden yaşlılığı durdurmaz, fakat 9-10 sene kadar etkisini sürdürmektedir. Operasyon sonrası kişideki yorgun ve solgun yüz ifadesi yerini, canlı ve genç bir ifadeye bırakır.