KOL GERME OPERASYONU

Genetik faktörler, yaşın ilerlemesi, hızlı kilo alıp verme vb. gibi durumlar sonucunda kollarda meydana gelen sarkmaların giderilmesi, cildin toparlanması ve gergin bir cilt elde edilmesi amacıyla yapılan işlemler kol germe ameliyatını oluşturmaktadır. Kolda oluşan sarkıklık ve gevşeklik, estetik açıdan oldukça kötü bir görünüm yaratmaktadır. Kişiler, kendilerini kötü hissetmekte ve bu durum özgüven eksikliğine yol açmaktadır. Kişinin olduğundan yaşlı ve sağlıksız görünmesine neden olan bu deformasyonlar, kol germe operasyonu sayesinde giderilmektedir. Kol germe ile kişi, daha gergin ve genç görünümlü kollara sahip olabilirler. 

Kol Germe Operasyonu Nasıl Yapılır?

Kol germe operasyonu, genel anestezi ve bazen de lokal anestezi altında yapmaktadır. Ortalama 1-3 saat kadar sürebilir. Kolların iç kısmından başlayarak koltuk altına uzanan kesiler yapılarak fazla ve sarkık olan cilt ve cilt altı yağ dokusu çıkarılır. İzler genelde kollar için dışarıdan bakıldığında en az görülen yerler olan koltuk altına yakın bölgede ve kolun iç kısmında olur. Çok ağır sarkmalar ve yağlanmalar da hasta bir gün hastanede kalabilmektedir. Deri kalitesinin iyi olduğu ve sarkıklığın olmadığı durumlarda, yani sadece yağ birikiminin fazla olduğu durumlarda liposuction yeterli olmaktadır. Ancak fazla yağ dokusu ile birlikte deri sarkıklığı var ise mutlaka germe operasyonu yapılması gerekebilir.

Kol Germe Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Operasyon sonrasında 10 gün boyunca kol korsesi takılması gerekir. Böylelikle şişlik daha az olmaktadır ve iyileşme süreci hızlanır. Kol germe operasyonu sonucunda her ameliyatta olduğu gibi iz olabilmektedir. Yani, iz olmadan germe ameliyatı yapmak mümkün değildir. Fakat bu iz kolay fark edilebilen bir yerde değildir. Arkadan veya önden görülmez. Kolların iç tarafında bulunmaktadır. Zamanla iyileşerek, belirginliği 6 aydan sonra daha az hale gelir. Kol germe operasyonundan sonra kişiler normal hayatlarına ve günlük aktivitelerine dört beş gün içinde geri dönebilirler. Operasyondan sonra dikişler 8 ya da 10 gün sonra alınır. Operasyondan 3-4 sonra duş alınabilir.

Kol Germe Operasyonundan Sonra Tekrar Sarkma Olur mu?

Kol germe operasyonu olan kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de kol germe estetiğinden sonra tekrar kilo alıp verildiğinde yeniden kolda sarkma durumu görülür mü? Kol germe operasyonundan sonra kolda tekrar kalınlaşma, yağlanma olması, deride fazlalaşma ve sarkıklık olması ihtimali oldukça düşüktür. Kol germe operasyonunda, kol altında bulunan fazla yağ dokusu ve fazla deri çıkarıldığından dolayı bu bölgede yağ hücre sayısı azalmaktadır. Bu yüzden tekrar kalınlaşma, yağlanma ya da sarkıklık çoğunlukla görülmez.

Kol Germe Operasyonu Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Kol germe operasyonu ile kalıcı olarak gergin kollara ve daha orantılı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Ancak bu sonucu koruyabilmek için, tekrar aşırı kilo almamaya özen göstermeli, düzenli egzersiz ve cilt bakımı yapılması oldukça önemlidir. 

Kol Germe Operasyonu Sonrası Hareket Kısıtlılığı Oluşur Mu?

Kol germe operasyonu sonrası kişi, ilk hafta kolları kaldırmakta biraz zorlanabilir. Bu süreç her geçen gün biraz daha azalır ve kişiden kişiye değişmekle birlikte 1-3 hafta arasında kişi kollarını rahatlıkla hareket ettirmeye başlar.

Kol Germe Operasyonu İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Kol germe operasyonu, genellikle ileri yaşa bağlı ve aşırı kilo verme sonrası oluşan sarkmalarda uygulanan bir işlemdir. Operasyon için alt sınır 18 yaş olarak görülse de üst yaş sınırı kişinin, operasyona engel olabilecek herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığı belirlemektedir.